Rozśpiewany i tajemniczy Gródek

Już w najbliższy weekend będziemy ścigać się pierwszy raz w Gródku. Według naszych obliczeń będzie to 111 wyścig w historii Maratonów Kresowych i zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Wystartujemy nad pięknym zalewem w Zarzeczanach, który oferuje pełną infrastrukturę. Jest plaża, pomost spacerowy i amfiteatr. Na jego scenie wystąpią dla Was miejscowe zespoły działające przy Gminnym Centrum Kultury w Gródku:  „Kazka”, „Jesienny Liść”, „Chutar”, „Rozśpiewany Gródek”, „Śpiawaj Dusza” i słynne „Prymaki”! Tak bogatego programu artystycznego w bloku muzycznym jeszcze nie mieliśmy… 🙂

Na najlepszych zawodników BLU Maratonu i Półmaratonu czeka 66 ręcznie malowanych na deskach motywów kwiatowych. Każdy egzemplarz to niepowtarzalne dzieło sztuki. Autorką prac jest Pani Maria Mieleszko – plastyczka GCK z 27 letnim stażem. Absolwentka Liceum Plastycznego w Supraślu.Jej miłością i inspiracja są kwiaty, których motyw wykorzystuje w swoich licznych pracach.

Oczywiście jak zawsze dla najlepszych zawodników Peleton APG Mini Vetkuro będą puchary i nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy wyścigu przedszkolaków HurtowniaZabawek.pl Mikro Biciklo otrzymają pamiątkowe medale i upominki ufundowane przez Hurtownię Zabawek „Biały” z Białegostoku. 

Trasa będzie prowadziła w większości przez dziewicze tereny Puszczy Knyszyńskiej, aż do granicy z Białorusią. Jednak będzie ona urozmaicona. Znajdą się na niej urokliwe wioski, polany i doliny rzek. Będą też dość nietypowe atrakcje w postaci tajemniczych torowisk i instalacji z czasów „zimnej wojny”. Dość dziwnie wygląda np. peron kolejowy w środku lasu, czy też wysoka na kilka pięter wieża ciśnień… W kilku miejscach przyda się trochę techniki. Dystans pokonania w Półmaratonie może trochę odstraszać początkujących zawodników, ale warunki do jazdy są dobre, więc dacie radę. Jest też kilka odcinków szybszych, na których kilometry nie będą się dłużyć. Na tej trasie nie będzie problemów z miejscami do wyprzedzania.

 

I uwaga dla osób, które objeżdżały wcześniej trasę. Jej przebieg został na kilku odcinkach zmodyfikowany. Trzeba jechać według oznaczeń, a nie na pamięć 😉

W sobotę w okolicy naszej trasy będzie odbywał się Rajd Podlaski. Zawodnicy, którzy będą objeżdżać trasę proszeni są o szczególną ostrożność, szczególnie w okolicy wiosek: Zubki, Wierobie i Straszewo. Na obszarze naszej trasy nie ma OSów, a jedynie odcinki dojazdowe. Uczestnicy Rajdu mają opuścić okolice zalewu około 10:00 w niedzielę. Informacje o Rajdzie Podlaskim, w tym mapki znajdziecie na stronie wyścigu.

A na tytułowym zdjęciu „fotoradar” na granicy. Zgodnie z drogowskazem skręcacie w lewo do Narejek.