„Na Tatarskim Szlaku” – Krynki – 20.09.2015

Krynki 1W Krynkach odbył się pierwszy w historii wyścig z cyklu Maratony Kresowe. To historyczne wydarzenie miało miejsce 24 maja 2009 roku. Wystartowało wówczas niespełna stu zawodników. Wiele się od tego czasu wydarzyło. Zmieniły się Maratony Kresowe. Dla naszych najstarszych stażem zawodników będzie okazja do powrotu do wspomnień z czasów młodości 🙂

Czeka na Was bardzo atrakcyjna sportowo i krajobrazowo trasa, która będzie przebiegać w dużym stopniu przez Obszar Chronionego Krajobrazu – Wzgórza Sokólskie. Jest to pofałdowany teren, częściowo porośnięty lasami z rozległymi, położonymi w dolinach łąkami. Na trasie znajdą się liczne punkty widokowe, z których świat wydaje się mieć szersze horyzonty. Część trasy prowadzi Szlakiem Tatarskim. Wszak z Krynek jest tylko 10km do Kruszynian, gdzie znajduje się zabytkowy meczet. Kilka kilometrów dalej będzie odcinek nieprawdopodobnej urody Szlakiem Ekumenicznym wokół jeziora Ozierany.

krynki 196Krynki – to jedno z najstarszych miast Podlasia – położone wśród wzgórz na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej, nad bystrym nurtem rzeczki Krynka. Nazwa miejscowości wywodzi się prawdopodobnie od słowa „krynica”, ponieważ znajduje się tu wiele małych źródeł – krynic. Niektóre źródła biją nadal. Jednak produkowana tutaj woda Krynka jest wydobywana z podziemnego źródła leżącego 70m pod powierzchnią ziemi.

O historii Krynek i miejscach wartych do odwiedzenia przeczytacie na stronach Urzędu Miejskiego w Krynkach.

Kilka kilometrów od Krynek znajduje się miejsce, którego historia nie jest zbyt długa, ale które trzeba koniecznie odwiedzić. Jest to SILVARIUM w Poczopku. Pod tą nazwą kryje się ogród leśny Puszczy Knyszyńskiej, powołany do życia w 2005 roku przez Nadleśnictwo Krynki. Na terenie ponad 15ha, stworzono obiekt przekazujący w bardzo atrakcyjnej formie najważniejsze informacje o leśnym środowisku przyrodniczym.

Maraton Kresowy w Krynkach odbędzie się dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Sokółce. Patronat nad wyścigiem obejmie Pan Starosta Piotr Rećko. O atrakcjach turystycznych Powiatu Sokólskiego przeczytacie na stronach internetowych urzędu.

[google-translator]

 

Dodaj komentarz