Zapraszamy do Wigierskiego Parku Narodowego

Po czterech latach przerwy zapraszamy na wyjątkowy wyścig po przepięknych ścieżkach w Wigierskim Parku Narodowym. Nie musimy nikogo przekonywać jak pięknym regionem jest Suwalszczyzna.

Wystartujemy sprzed siedziby WPN w miejscowości Krzywe. Trasa jest bardzo urozmaicona i ma odcinkami charakter interwałowy. Będą zarówno długie proste, na których można się rozpędzić, ale także kręte sigieltracki, na których trzeba można złapać fajny „flow”.

Biuro zawodów będzie znajdowało się w miejscu rekreacyjnym „Dziupla”. Po wyścigu, pod zadaszonymi wiatami, kartacze i soczewiaki serwowane przez restaurację  „Rūta” z Puńska będą na pewno smakować wyjątkowo. Specjalnie dla Was czynna będzie wystawa przyrodnicza „Nad Wigrami” oraz ekspozycja etnograficzna „Ocalić od Zapomnienia.

Wystawa przyrodnicza „Nad Wigrami” mieści się w siedzibie Dyrekcji Parku w Krzywem. Składa się z kilku części: środowiska leśne, wodne, obecność człowieka, walory kulturowo-edukacyjne. Wystawa wyposażona jest w audioprzewodniki, kioski informacyjne z ekranami dotykowymi oraz gry.

Wystawa etnograficzna „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” znajduje się między siedzibą Parku, a miejscem rekreacyjnym „Dziupla”. Są tu eksponaty prezentujące materialną kulturę okolic jeziora Wigry. Urządzono tu „wozownię”, chatę wiejską z kuchnią, izbę odświętną, warsztat stolarski i tkacki.

Także na piękną plażę jest przysłowiowy „rzut kamieniem”. Przy okazji poprzednich edycji wiele osób korzystało z kąpieli w jeziorze. Można także się wybrać na jedną z dwóch pobliskich ścieżek edukacyjnych: „Las” i „Suchary”.

Tego wyścigu nie można zignorować. Nie wiemy czy uda się zorganizować kolejny za rok. Każde wydarzenie w naszym kalendarzu jest atrakcyjne, ale impreza w Wigierskim Parku Narodowym jest wyjątkowa. Nie bez powodu w przeszłości „Wigry” wygrywały głosowanie na wyścig sezonu. Wyścig w parku narodowym organizuje się bardzo trudno. Z tego powodu musieliśmy przesunąć termin na SOBOTĘ i zmienić program dnia, tak aby była jak najmniejsza kolizja z ruchem turystycznym na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Dlatego w Krzywem wyścigi rowerowe startują o 9:15.

Piętnasty sezon Maratonów Kresowych jest już na ostatniej prostej. Wyścig w Wigierskim Parku Narodowym będzie przedostatnim w sezonie. Bardzo dziękujemy, że byliście z nami na dziesięciu wyścigach i na Orient Gravel „Szlak Tatarski”. Warto wykrzesać jeszcze trochę sił i zafiniszować w Siemiatyczach.

Aby zostać sklasyfikowanym trzeba ukończyć ponad połowę wszystkich wyścigów, czyli SIEDEM. Będziemy dekorować zarówno w klasyfikacjach Open, jak i kategoriach wiekowych. Najlepsi zawodnicy otrzymają trofea i nagrody. Dodatkowo dla wszystkich zawodników, którzy ukończą siedem startów, będziemy mieć zestaw pamiątkowych akcesoriów. Zostaną wyróżnieni także Finisherzy i Super Finishery, czy najbardziej wytrwali.

Osoby startujące regularnie już wiedzą, że te same numery startowe obowiązują już drugi sezon. Co więcej zamierzamy przedłużyć ważność numerów startowych na kolejny rok. Dlatego warto je zachować. Chipy elektroniczne działają bez problemu, więc nie ma technicznego powodu do ich wymiany. Dzięki temu wspólnie zrobimy coś dobrego dla środowiska, gdyż będzie mniej śmieci. Dodatkowa korzyść jest taka, że w kolejnym sezonie, przed pierwszym startem, nie będziecie tracić czasu na odbiór nowych numerów.