Knyszyn „W Królewskim Grodzie”

knyszyn1Kolejną nowością w sezonie 2015 będzie Knyszyn w Powiecie Monieckim. Wyścig został zaplanowany na 10 maja. Trasa będzie prowadziła oczywiście po Puszczy Knyszyńskiej. Nie może być inaczej, skoro miasto dało nazwą jednemu z największych kompleksów leśnych w Polsce. Na pewno nie będzie płasko. W końcówce prawdopodobnie zdobędziemy Górę Królowej Bony, gdzie znajduje się punkt widokowy. Radiesteci twierdzą, że jest tam także tzw. miejsce mocy.

Prawa miejskie Knyszyn otrzymał 1568 roku od Zygmunta Augusta. „Czasy Zygmuntowskie” były złotym wiekiem dla Knyszyna. Wybudowano wówczas ratusz na rynku, łaźnie, budynek wagi, wybrukowano ulice. W Knyszynie król przebywał wielokrotnie. Ostatni władca z dynastii Jagiellonów wypoczywał tutaj, ale i władał Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim. Podpisał wiele dokumentów m.in. pierwszą w Polsce Ustawę Morską i Ustawę Leśną. Niektórzy nawet twierdzą, że miał plany przeniesienia stolicy kraju do Knyszyna ze względu na centralne położenie w ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów i inne okoliczności związany ze ślubem z Barbarą Radziwiłłówną, który w owych czasach miał znamiona skandalu. Więcej dowiecie się z opowieści Janusza Koronkiewicza „Jak Knyszyn stolicą Polski miał zostać”. Król Zygmunt August zmarł w Knyszynie 7 lipca 1572 roku.

Jak w wielu polskich miastach, burzliwa i tragiczna historia naszego kraju spowodowała, że zabytków materialnych „złotego wieku” niewiele dotrwało do naszych czasów. O tym co warto zobaczyć w Knyszynie przeczytacie na stronach informacji turystycznej.

Warto także zwiedzić inne atrakcje Powiatu Monieckiego. Najważniejszym walorem turystycznym powiatu jest Biebrzański Park Narodowy. Więcej informacji na stronach Storostwa Powiatowego w Mońkach.

Zdjęcie: Panorama Knyszyna – Marek Olesiewicz

I jeszcze kilka obrazków z Knyszyna i okolic autorstwa Rafała Olesiewicza

Dodaj komentarz