Tykocin można określić mianem perły Podlasia. Wystartujemy ponownie z zabytkowego Placu Czarnieckiego. Po chwili przejedziemy malowniczym mostem na Narwi i obok tykocińskiego zamku. Będziemy się ścigać w bardzo atrakcyjnym krajobrazowo i przyrodniczo Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Narwi. Przejedziemy także skrajem Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz w okolicy Rezerwatu Szelągówka. Ostatnie kilometry wyścigu będą prowadziły wśród malowniczych łąk nad brzegami Narwi.
Nad tegorocznym przebiegiem trasy będziemy jeszcze pracować, ale już teraz możemy zdradzić, że znajdą się na niej nowe, bardzo atrakcyjne przecinki w okolicy Rezerwatu Szelągówka. Będzie więcej fajnych górek, ale za to zrezygnujemy z co najmniej jednego piaszczystego odcinka.
Tykocin oferuje nieprzeciętne walory historyczno-turystyczne. Prawa miejskie uzyskał już w 1425 r. W ostatnim okresie życia Zygmunta Augusta, ostatniego władcy z dynastii Jagiellonów, Tykocin stał się centrum i siedzibą podlaskich dóbr królewskich. W tykocińskiej twierdzy został umieszczony arsenał Rzeczypospolitej oraz skarbiec. W 1661 r. Tykocin otrzymał na dziedziczną własność Stefan Czarniecki za zasługi dla Rzeczypospolitej. Po zniszczeniach w czasie II wojny światowej, możemy podziwiać tylko niewielki ułamek dawnej świetności. Jednak układ urbanistyczny, zabytki na miarę światową, malownicze położenie nad Narwią fascynują swoją niepowtarzalnością.
Atutem Gminy jest też atrakcyjne położenie nad rzeką Narew, częściowo na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego, w obrębie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Gmina wyróżnia się wysokimi walorami przyrodniczymi i kulturowymi, malownicze krajobrazy, cisza, duża liczba zabytków, bogactwo flory i fauny oraz piesze i rowerowe szalki turystyczne. To raj dla turystów ciekawych historii i przyrody.
Odległości dojazdowe: Białystok 32km, Suwałki – 122km, Warszawa – 178km, Lublin – 254km, Vilnius – 303km, Siedlce – 150km, Ełk – 93km, Kaunas – 252km, Grodno – 107km…
National Geographic o Tykocinie
Więcej informacji nastąpi…