Puchar Polski MTB XC – Białystok 12-13.04

plakat mtbJuż w najbliższy weekend zapraszamy do Lasu Pietrasze w Białymstoku na Puchar Polski w XC. Białystok gościł najlepszych zawodników MTB już wielokrotnie. W roku 2010 Pietrasze były dla Mai Włoszczowskiej pierwszym startem po zdobyciu mistrzostwa świata w Sierra Nevada. Wśród mężczyzn wygrywał w Białymstoku Marek Galiński, najlepszy polski kolarz MTB w historii, który zginął tragicznie 17 marca.

Z najlepszymi zawodnikami Polski potrafili skutecznie rywalizować zawodnicy UKS Wygoda Białystok. W 2007 roku w najbardziej prestiżowej kategorii seniorów na podium stawał Robert Pietrzak.

Organizatorzy zadbali, aby także maratończycy kresowi mogli aktywnie wziąć udział w Pucharze Polski XC w Białymstoku. Dla amatorów będzie oddzielna rywalizacja na tych samych trasach. Start w XC, to znakomita okazja do ćwiczenia techniki jazdy i intensywnego treningu, szczególnie w czasie wyścigu XCO w niedzielę.

12.04.2014 – Puchar Polski XCE – Eliminator – Białystok – Las Pietrasze
Zawodnicy będą się ścigać na rundzie ok. 1 km. Sposób rozgrywania jest znany. W podobny sposób są rozgrywane narciarskie sprinty. W przypadku dużej ilości startujących najpierw odbywają się eliminacje w formie jazdy na czas. Następnie zawodnicy rywalizują w systemie „pucharowym”. O sukcesie w eliminatorze decyduje skuteczny finisz. Wiele wskazuje, że rywalizacja na MK będzie coraz bardziej wyrównana. Warto więc ćwiczyć i sprawdzić swoje umiejętności rozgrywania końcówek. W spritach mogą wziąc udział zawodnicy, którzy mają co najmniej 17 lat.

WYNIKI

FINAŁY XCE(sprinty) XII RUSZA PELETON 12.04.2014.

Kwalifikacje i finały Amator XCE Rusza Peleton 2014

WYNIKI KWALIFIKACJE Rusza Peleton 12.04.2014.

13.04.2014 – Puchar Polski XCO „Rusza Peleton” – Białystok – Las Pietrasze
XCO, czyli XC w formule olimpijskiej. Dla amatorów będą oddzielne wyścigi. Warto zachęcić do startu młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów. Szczegóły znajdziecie na załączonym plakacie imprezy i regulaminie. Rywalizacja będzie odbywać się na rundzie o długości ok. 4km. Wyścig amatorów będzie trwał maksymalnie półtorej godziny, ale wysiłek będzie także na maksa… 🙂

WYNIKI

Rusza Peleton XCO 13.04.2014. Amator Szkoła Podstawowa

Rusza Peleton XCO 13.04.2014. Gimnazjum

Rusza Peleton XCO 13.04.2014. Młodzik

Rusza Peleton XCO 13.04.2014. Juniorka Młodsza .pdf; Młodziczka

Rusza Peleton XCO 13.04.2014. Junior Młodszy

Rusza Peleton XCO 13.04.2014. Junior

Rusza Peleton XCO 13.04.2014. Masters , Amator

Rusza Peleton XCO 13.04.2014. Kobiety Open

Rusza Peleton XCO 13.04.2014. Elita M.


Puchar Polski MTB 2014 regulamin skrót

Organizatorzy bardzo proszą o wcześniejsze zgłoszenia mailem na adres: sedzia@maratonykresowe.pl lub apg@apg.pl

Organizatorzy proszą amatorów o wypełnienie poniższych oświadczeń i oddanie ich w biurze zawodów przy odbiorze numerów. Przyspieszy to proces rejestracji

Oświadczenie zawodnika – amatora pełnoletniego

Oświadczenie rodzica


Na pełnej rundzie XCO znajdują się trzy „dropy”, co może budzić pewne obawy szczególnie amatorów. Taka jest teraz moda na imprezach mistrzowskich MTB, że zawodnicy muszą być trochę akrobatami. Dlatego także w Białymstoku taki element się znalazł, aby trasa choć w pewnym stopniu odzwierciedlała to, co zawodnicy spotkają np. na mistrzostwach Polski. Jednak „dropów” nie należy się obawiać. Każdy z nich można objechać bokiem. W tym przypadku strata czasowa jest absolutnie minimalna na poziomie 1-2 sekund. Można jednak także podpatrzeć, dopytać, jak się taki element pokonuje i poprawić swoje umiejętności techniczne.

Jak dojechać, gdzie parkować?

Zawodnicy będą mogli wjechać prawdopodobnie wjechać na samo wzgórze Pietrasze, gdzie będzie zlokalizowany start/meta.  Kibiców prosimy o zostawienie samochodów na parkingu przed szkołą nr 32.

Wyświetl większą mapę

OPIS TRASY XCE
Długość trasy około 1000m
Start – teren płaski, podłoże piaszczyste twarde, po 80 m skręt w prawo, po 50m dojeżdżamy do krawędzi skarpy na której to zlokalizowany jest jump Nr 1. głębokość ok. 60cm. Zawodnicy, którzy podejmą decyzję, że nie skaczą, mają obok równoległą trasę objazdu – różnica czasowa – 2 sek.

Następnie banda o długości 15-20m odkręca nas pod górę, długość podjazdu 50m, średnie nachylenie 12-15%. Z góry zjazd o długości 350m po starym torze 4-crossowym. Oczywiście muldy zostały wyłagodzone. Mniej więcej w okolicach kilera trzeba dobrze pompować aby nie pofrunąć za daleko, bo można przypłacić upadkiem. Na dole skręt w prawo i rozpoczynamy podjazd do mety. Z początku bardzo łagodny 3-4 % nachylenia podjazdu przechodzi na ostatnich 100m w 15 %. Po wjechaniu na krawędź naszej góry pozostaje mniej więcej 80 m płaskiego, szerokiego sprintu do mety.

OPIS TRASY XCO
Zlokalizowana jest zasadniczo na zboczu moreny przed granicą lasu. W małym fragmencie wjeżdżamy do lasu sosnowego. Długość trasy to 4km na naturalnym podłożu – fragmenty toru 4X i podjazdu dodatkowo utwardzone. Cześć trasy – dojazd do mety i 200m po starcie zlokalizowane są na terenie płaskim. Pozostała część trasy to wjazdy i zjazdy max wykorzystujące teren. Na trasie znajdują się trzy dropy (jumpy):
nr 1 – konstrukcja podkłady kolejowe – wys. 60cm
Nr 2 – palety – wys. 50cm
Nr 3 – korzeń sosny – wys. 30cm

Każda z tych przeszkód posiada wytyczony objazd po łagodniejszym terenie i będzie oznakowana znakiem informacyjnym. Na fragmencie trasy 4X znajdują się wysokie muldy na które trzeba zwrócić uwagę. Poza wyżej wymienionymi przeszkodami na trasie znajdują się bandy umożliwiające zmianę kierunku przy większej prędkości, pod brzozami, na dole i na początku podjazdu. Nie na wszystkich fragmentach trasy umożliwione będzie wyprzedzanie nie mniej możliwości wyprzedzania występują na dużych fragmentach.    

 

Dodaj komentarz