Olecko – Przystanek Mazury Garbate

W naszym dziesiątym sezonie bardzo atrakcyjnie zapowiada się etap szósty. Zupełnie nowa trasa i lokalizacja. Olecko jest nieoficjalną stolicą Mazur Garbatych. To niezwykle piękny region położony na granicy Mazur i Suwalszczyzny, ale mniej popularny i dziewiczy. Malowniczy krajobraz został ukształtowany przez lodowiec. Stąd tak charakterystyczne wzgórza morenowe, wśród których leżą jeziora.

Miasto rozciąga się nad jeziorem o nazwie Oleckie Wielkie (pow. 227 ha, max gł. 45 m). Olecko jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolic – blisko stąd do innych miast regionu (Gołdap, Suwałki, Augustów, Ełk, Giżycko), jak i do przejść granicznych z Federacją Rosyjską (30km), czy Litwą (60km).

Miejsce przygód i odpoczynku

Atutami Ziemi Oleckiej są wyjątkowo piękne krajobrazy oraz świeżość terenów niezniszczonych przez człowieka. Królują obszary wodne (w tym 15 jezior) i leśne. Wspaniały mikroklimat, bogactwo zwierzyny i ptactwa oraz różnorodność szaty roślinnej gwarantują niezwykłe przeżycia miłośnikom obcowania z przyrodą.

Pamiątki przeszłości

Olecko do dziś posiada zabytkowy układ urbanistyczny, tj. rynek w kształcie trapezu z prostopadle odchodzącymi ulicami. W dawnych Prusach Wschodnich był to największy rynek miejski.

Olbrzymia, kamienna półrotunda wraz z kompleksem rekreacyjno- sportowym z 1927 roku, to obiekt unikatowy na skalę europejską. Ciekawostkę stanowi stadion zbudowany dla potrzeb niemieckiej kadry olimpijskiej.

„Przystanek Olecko”

Oferta  kulturalna i sportowa Olecka jest idealnym dopełnieniem walorów turystycznych ze źródłem niezapomnianych przeżyć. Miłośnikom muzyki, spektakli i warsztatów polecamy „Przystanek Olecko”-największą imprezę kulturalną w regionie.” Mazurskie Spotkania z Folklorem” to propozycja dla amatorów barwnych, dynamicznych koncertów natomiast „ Święto Mleka i Miodu” to oferta dla smakoszy i osób ceniących zdrowe, regionalne produkty. Sportowych emocji dostarczają turnieje koszykówki, siatkówki plażowej, tenisa ziemnego czy „Olecki Otwarty Maraton Pływacki”.

Sportowa stolica Mazur

Atrakcyjne położenie Olecka nad brzegiem jeziora Oleckie Wielkie sprawia, że dla osób poszukujących aktywnego wypoczynku to idealne miejsce. Do dyspozycji sportowców i turystów jest olecki zespół sportowo – rekreacyjny, który mieści się w zabytkowym parku, bezpośrednio przylegającym do brzegów jeziora Oleckie Wielkie, niespełna pięćset metrów od centrum miasta.

W skład zespołu  wchodzą: korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej, boisko piłkarskie ze sztuczną murawą, stadion lekkoatletyczno-piłkarski, obozowisko, hala widowiskowo-sportowa z pływalnią „Lega”, plaża miejska z wypożyczalnią sprzętu pływającego, skate park, siłownia plenerowa, park linowy, tory do jazdy rowerem i na rolkach, trasy biegowe w parku, w którym znajdują się ww. obiekty oraz trasa przyrodnicza wokół jeziora tzw. „Wiewiórcza Ścieżka.”

Bogata infrastruktura sportowa Olecka jest wykorzystywana na obozy treningowe przez reprezentację Polski i kluby w różnych dyscyplinach sportu. Trenowała tutaj także białostocka Jagiellonia.

„Wiewiórcza Ścieżka”

Amatorzy wędrówek pieszych i rowerowych mają do dyspozycji sześć tras turystycznych, wytyczonych po najciekawszych terenach regionu. Na rodzinne wycieczki polecamy „Wiewiórczą Ścieżkę”- niemal trzynastokilometrową trasę wokół miejskiego jeziora. Część „Ścieżki” wykorzystamy w końcówce trasy naszego wyścigu.

„Rowerowe Olecko”

Olecko dysponuje znakomitą bazą sportową dla wielu dyscyplin sportu. Jednak jeśli chodzi o kolarstwo, to tradycje są dość skromne. Także aktywnych amatorów rowerzystów jest mniej niż w Augustowie, Suwałkach czy Gołdapi. Próżno szukać strony lub grupy „Rowerowe Olecko”. Mamy nadzieję, że maratończycy kresowi swoim entuzjazmem zainspirują kolarzy amatorów z Olecka. Jest jeszcze sporo czasu na przygotowanie formy. Maraton Kresowy w Olecku został zaplanowany na 10 czerwca 2018 roku.


Zdjęcia: W. Wójcik – www.fotowojcik.pl

 

Comments

  1. MTB Olecko

    Nie do końca zgadzam się z tym co jest tu napisane, jeżeli chodzi o klub rowerowy to owszem jest „MTB OLECKO ” i plany na każdy rok są omawiane i na ten rok ( sezon 2018 ) jest się ambitny plan ale nie będę to zdradzał. ( info będzie jak dogramy szczegóły )

Dodaj komentarz