Maratony Kresowe w Pucharze Polski

DSC08466W sezonie 2015 Polski Związek Kolarski zmienia formułę Pucharu Polski w Maratonach MTB. Nasze zawody w Michałowie będą otwierać pucharowy sezon. Zatwierdzony przez PZKol termin to 19 kwietnia. Na puchar złożą się wyścigi rozgrywane na najważniejszych cyklach imprez w naszym kraju.

Co więcej zgodnie z intencją PZKol będziemy mieć podwójny puchar Polski. W sobotę 18 kwietnia odbędą się tradycyjne zawody XCO „Rusza Peleton” w randze Pucharu Polski w XCO. Dzień później zostanie rozegrany Puchar Polski w maratonie (XCM).

Na Puchar Polski w maratonie wybraliśmy Michałowo. Amfiteatr i plaża nad zalewem oferują przyjemną oprawę dla zawodów. Bardzo istotne jest także to, że zawsze otrzymywaliśmy tutaj wszechstronną pomoc w przeprowadzaniu imprez. To gwarancja, że wspólnie przeprowadzimy wyścig na odpowiednim poziomie.

Wyścig Pucharu Polski będzie wyzwaniem dla zawodników dystansu Maraton. To szansa na rywalizację na własnym podwórku z najlepszymi zawodnikami w Polsce. Pula nagród dla najlepszych zawodników rywalizujących w Pucharze Polski wyniesie 10 000zł w gotówce, więc będzie się o co ścigać. Jednak trzeba pamiętać, że aby rywalizować o nagrody przewidziane regulaminem PZKol konieczne jest posiadanie licencji związku. Być może zostanie stworzona możliwość uzyskania licencji tymczasowych lub jednodniowych.

Jeśli chodzi o sposób przeprowadzenia, to Puchar Polski zostanie rozegrany na dystansie Maraton. Dystans zostanie wydłużony do ponad 80km, aby spełnić wymagania ustalone przez PZKol. Aby nagrodzić zawodników Maratonu rywalizujących w klasyfikacji Maratonów Kresowych za dodatkowy wysiłek, zostaną przyznane punkty bonusowe. Takie rozwiązanie ma także na celu zrekompensowanie gorszego ratingu spowodowanego wyższym niż zazwyczaj poziomem zawodów. Będzie to co najmniej 100 punktów. To dość dużo. W minionym sezonie zdarzały się sytuacje, gdy o podium w klasyfikacji generalnej decydowały właśnie punkty bonusowe.

Zawodnicy „pucharowi” będą klasyfikowani w oddzielnej, „pucharowej” kategorii, bez względu na rocznik. Zasady rozgrywania Półmaratonu i Mini nie zmienią się.

Dodaj komentarz