Kresowy (wy)czyn pierwszomajowy w Wasilkowie!

Maratony Kresowe 2014 plakat b3Trasa Maratonu Kresowego w Wasilkowie spodobała się w ubiegłym roku zawodnikom, ale w tym roku będzie jeszcze piękniej! Wiosna przyszła miesiąc wcześniej. W lesie w tej chwili jest  mnóstwo wiosennych kwiatów. Mamy nadzieję, że dotrwają one do wyścigu. Trasa Maratonu Kresowego w Wasilkowie jest bardzo urozmaicona i oferuje to co najlepsze w Puszczy Knyszyńskiej. W kilku miejscach na trasie i w końcówce będziecie mogli podziwiać piękne, rozległe panoramy na dolinę rzeki Supraśl. Mamy nadzieję, że w czasie rywalizacji zobaczycie choć połowę tych niezwykłych miejsc i widoków.

Nasze wyścigi się zmieniają dla Was. O 50% zwiększyliśmy ilość kategorii. Na każdym maratonie będzie dekorowanych niemal stu zawodników! Najnowszy pomysł to wyścig Mikro dla przedszkolaków. Zmienił się sposób wyliczania sektorów. Teraz będzie oparty o kryterium szybkościowe, co zwiększy bezpieczeństwo na starcie. Będzie dodatkowa Superklasyfikacja. To tylko niektóre ze zmian regulaminowych.

Maratony Kresowe są imprezami niekomercyjnymi. Nie mamy nawet ćwierci stałego etatu. Dużym utrudnieniem są coraz większe bariery biurokratyczne, które chwilami zniechęcają do dalszego działania. W Wasilkowie zabraknie wielu znakomitych zawodników ze stolicy Białorusi. Niestety nie otrzymali wizy. Staramy się im pomóc, aby mogli dołączyć na kolejnych wyścigach. Nie wszystko w naszym kraju rozwija się w dobrym kierunku, ale to zupełnie inny temat. My nie robimy polityki, tylko rozwijamy w regionie naszą piękną dyscyplinę sportową.

Mimo tego i skromnych środków zamierzamy wprowadzać kolejne zmiany organizacyjne. Nowa strona internetowa jest widoczna, ale być może nie wszystkie nowe rozwiązania będą od razu zauważone przez zawodników.

Priorytetem będą sprawy związane z  bezpieczeństwem. Na trasie będą ratownicy w pojazdach terenowych. Jak wiecie nasze trasy są często dość rozległe i poprowadzone w trudnym terenie. Normalna karetka nie jest w stanie do tych miejsc dojechać. Wkrótce dzięki firmie Garmin ratownicy będą wyposażeni w precyzyjne narzędzia do nawigacji. Mamy nadzieję, że pomoc będzie w stanie dotrzeć szybciej w razie wypadku. Jednak najlepiej, aby Maratony Kresowe były jedynym cyklem w Polsce bez wypadków.

Chcemy propagować wśród zawodników eksperyment typu live map. Dzięki niemu kibice będą mogli na bieżąco obserwować rywalizację. Dostępna on-line pozycja przynajmniej części zawodników może być pomocna dla także dla służb ratowniczych.

Nowe układy do pomiaru czasu wyglądają dość topornie. Mamy nadzieję, że ukryta w środku polska myśl techniczna pozwoli na w pełni niezawodny pomiar czasu, także na punktach kontrolnych. Docelowo wyniki z trasy mają docierać na metę bezprzewodowo w czasie rzeczywistym. Jedna uwaga praktyczna. Czipy montujemy jak najniżej na widelcu strzałką w dół.

Wykupujemy na cały sezon polisę dla zawodników od następstw nieszczęśliwych wypadków, która będzie działać od momentu wyjścia z domu. Nasza polisa będzie obowiązywać także w czasie maratonu na Białorusi. Obejmie na tej imprezie wszystkich zawodników, także obcokrajowców. Zróbcie jednak wszystko, aby ten spory wydatek był daremny. Zdrowia nie rekompensują żadne pieniądze. Warto zachować umiar na zjazdach, aby mieć pełną kontrolę i nie dać się zaskoczyć niespodziewanymi nierównościami, czy bardzo piaszczystym podłożem. Piach ma często taką złośliwość, że występuje u podnóża zjazdu, gdy zawodnik ma największą prędkość… Każdy uraz to wiele tygodni leczenia i zmarnowany najfajniejszy okres w roku. Kilka osób już nam się wykruszyło z powodu kontuzji, które odnieśli na konkurencyjnych zawodach.

Życzymy Wam udanego startu w Wasilkowie i życiowej formy przez cały sezon!

ps.
Szczegóły dotyczące rejestracji i informacje o maratonie w Wasilkowie znajdziecie na stronie poświęconej imprezie. Staramy się na bieżąco uzupełniać informacje.

Dodaj komentarz