Zapraszamy do nowej formy rywalizacji w ramach cyklu „KRESOWE SOLO„. Na początek proponujemy naszą kultową trasę w Supraślu. W przygotowaniu kolejne etapy m.in, w Mielniku, którego zabrakło w podstawowym kalendarzu. Zawody będą się odbywać we wszystkich regionach, w których startują Maratony Kresowe. „Kresowe Solo” wybierają się zarówno na Lubelszczyznę, ale też na północ do Gołdapi, tak aby było sprawiedliwie i aby można było poczuć klimat różnych regionów i krajobrazów.
Będziemy współzawodniczyć w formie „korespondencyjnej”, czyli indywidualnej. Trasa wyścigu będzie dostępna nie tylko w formie śladu GPS, ale także zostanie tymczasowo OZNAKOWANA naszymi wyścigowymi strzałkami. Dzięki temu będzie możliwe jej pokonanie z prędkością wyścigową. W tej chwili mamy zgodę na oznakowanie tras w Supraśl i Mielniku do 30 czerwca. Czasu będzie dużo, ale może nie warto odkładać na ostatnią chwilę, szczególnie, że uzyskany wynik można poprawić.
Być może będzie to jedyna możliwość rywalizacji w terenie w tym roku. Nie wiemy czy zakazy zgromadzeń zostaną złagodzone do poziomu kilkuset osób, a tylko wtedy możemy przeprowadzić imprezy z cyklu Maratony Kresowe. Jeśli ograniczenia zostaną trochę poluzowane będzie można robić weekendowe ustawki. Można przyjechać np. w sobotę, zapoznać się z trasą, a w niedzielę pokonać ją w tempie wyścigowym. Taktyka może być bardzo różna.
Wyścig będzie odbywał się na dwóch dystansach:
- Kresowe Solo (ok. 20-30km) – dla zawodników od 15 – 100 lat
- Kresowe Solo Mini (ok. 5-10km) – dla zawodników 7 – 14 lat
Czas będzie mierzony za pomocą aplikacja Strava jako segment. Można próbować wiele razy. Będzie się liczył najlepszy rezultat, ale tylko taki, który zostanie uzyskany w ogłoszonym dla danej trasy czasie rywalizacji. Aby były równe szanse, jazda na kole jest zabroniona. Szczegółowe informacje o rywalizacji w Supraślu i kolejnych wyścigach będą podane na stronach wyścigów. Do pobrania będą zapisy GPS tras.
Kategorie wiekowe:
Dystans „Kresowe Solo”
- Junior Młodszy (M 15-16 lat)
- Junior (M 17-18 lat)
- Mężczyźni M1 (M 18-24 lata)
- Mężczyźni M2 (M 25-34 lata)
- Mężczyźni M3 (M 35-44 lata)
- Mężczyźni M4 (M 45-54 lata)
- Mężczyźni M5 (M 55-64 lata)
- Mężczyźni M6 (M 65+lat)
- Mężczyźni Open
- Kobiety K1 (K 15-24 lata)
- Kobiety K2 (K 25-34 lata)
- Kobiety K3 (K 35-44 lata)
- Kobiety K4 (K 45+ lat)
- Kobiety Open
Dystans „Kresowe Solo Mini”
- Chłopcy do lat 8
- Chłopcy 9-10 lat
- Żak (M 11-12 lat)
- Dziewczynki do lat 8
- Dziewczynki 9-10 lat
- Żak Dziewczynki (K 11-12 lat)
- Młodziczka (K 13-14 lat)
- Młodzik (M 13-14 lat)
W przypadku małej ilości startujących (<5) w danej kategorii, może zostać ona połączona z inną.
Oczywiście podstawowy wymóg formalny jest taki, że trasę należy pokonać w pełni SAMODZIELNIE. Zalecamy używanie dodatkowych czujników np. tętna, kadencji, czy mocy, aby w przypadkach spornych uprawdopodobnić osobisty przejazd.
Zawodnicy startują całkowicie na własne ryzyko. Wyjazdy na drogi, skrzyżowania nie będą zabezpieczone. Trzeba także zachować zdrowy rozsądek na stromych zjazdach, czy trudniejszych technicznie miejscach. Zdrowie jest bez porównania ważniejsze niż potencjalne zyskane w wyniku brawurowej jazdy kilka sekund!
Będą atrakcyjne nagrody dla najlepszych zawodników na dystansie „Kresowe Solo” w kategorii Open oraz Open Kobiet na poszczególnych etapach. W klasyfikacji generalnej nagrody i trofea sportowe otrzymają najlepsi zawodnicy we wszystkich kategorii wiekowych. W tej chwili niestety nie jesteśmy w stanie określić ile w sumie będzie zawodów z cyklu Kresowe Solo, gdyż nie wiemy jak długo będą utrzymane ograniczenia dotyczące zgromadzeń oraz imprez sportowych dla amatorów. Prosimy o wyrozumiałość w tym względzie, ale jesteśmy tylko organizatorami imprez rowerowych, a nie prorokami… 😉 Na pewno do klasyfikacji generalnej nie będą się liczyły wszystkie wyścigi, ale tradycyjnie będą specjalne wyróżnienia dla zawodników, którzy ukończą wszystkie etapy.
Opłaty startowe:
- Kresowe Solo – 25zł
- Kresowe Solo Mini – 15zł
Opłaty startowe zostaną przeznaczone na oznakowanie i sprzątanie tras, nagrody i inne czynności organizacyjne. Będzie to też forma wsparcia dla Maratonów Kresowych, abyśmy mogli przetrwać do lepszych czasów. Przed sezonem w ramach przygotowań zakupiliśmy sporo wyposażenia m.in. nowe barierki ochronne, kilkaset chipów, dodatkowe numery startowe. Część z tych wydatków nie została jeszcze opłacona. Na bieżąco ponosimy też stałe koszty np. związane obsługą księgową, strony internetowej, czy środków łączności.
Do rozpoczęcia pierwszego wyścigu „Kresowe Solo” pozostało kilka dni. Czekajcie na sygnał startu. Opublikujemy także regulamin rywalizacji.
Zapraszamy także do ścigania się przy użyciu trenażerów ramach „Kresowe Wirtualnie”.. Przypominamy, że są to wyścigi we własnych domach, ale ze startu wspólnego. Najbliższy wyścig wystartuje już 10 maja, a kolejny dwa tygodnie później.