Kalendarz wyścigów 2016

Krynki 2W kalendarzu Maratonów Kresowych na rok 2016 zaplanowaliśmy ponownie 15 wyścigów, w tym już tradycyjnie edycje na Białorusi i Litwie. W Polsce będziemy w trzech województwach, choć nie będą to te same co w poprzednim sezonie. Jak zawsze większość imprez odbędzie się na terenie Województwa Podlaskiego.

W tym roku mamy dla Was mistrzowski weekend na Lubelszczyźnie: w Chełmie i Gminie Chełm. Najpierw zamierzamy rozegrać wyścig jazdy na czas MTB (XCT). Areną zmagań będzie Kumowa Dolina. Część trasy znacie z poprzednich edycji Maratonów Kresowych, w tym ubiegłorocznego Pucharu Polski. W 2010 rozegrano tutaj Akademicki Puchar Polski w XC. Jednak na trasie znajdą się zupełnie nowe odcinki przygotowane przez „spiritus movens” kolarskiego Chełma Wiesława Wójtowicza oraz kolegów z OBST Chełm.

Dzień później przeniesiemy się do Janowa w Gminie Chełm, aby rozegrać Maraton Kresowy. Powtarzany lokalizację i w większości „pucharową” trasę z 2015, która tak bardzo wszystkim przypadła do gustu. Wójt Gminy Pan Wiesław Kociuba jest entuzjastą sportów rowerowych i wspiera nasz wyścig w wyjątkowy sposób.

Zapowiedzieliśmy już Gołdap, który pierwszy raz znajdzie się na trasie Maratonów Kresowych i zaoferuje nam wyjątkowe atrakcje na zakończenie sezonu. Jednak w tym roku nie wprowadzimy wielu nowości. W ciągu siedmiu minionych sezonów byliśmy już praktycznie we wszystkich najciekawszych miejscach Polski Północno-Wschodniej, więc coraz trudniej o szczególnie zaskakujące lokalizacje. Jednak czasem trasa poddana gruntownemu „liftingowi” nadaje wyścigowi nowe oblicze. Nic nie zdarza się dwa razy…

Szczególnie zachęcamy Was także do udziału w naszych imprezach zagranicznych. Ponownie będzie to Niemenczyn leżący na terenie Republiki Litwy. Większość mieszkańców Rejonu Wileńskiego to Polacy. Władzę sprawują samorządowcy z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Rejon jest wielokulturowy. Mieszkańcy rozmawiają po litewsku, polsku i rosyjsku. Możecie się spodziewać, że na Wileńszczyźnie czeka na nas przysłowiowa, kresowa gościnność i wiele atrakcji. W Niemenczynie na pewno będą nowe elementy na trasie. Być może wystartujemy ze strzelnicy biathlonowej, której budowa rozpoczęła się na jesieni.

Ponownie wybierzemy się także na Białoruś. Wyścig w Sopoćkiniach ma wyjątkową atmosferę i trasę, która w ubiegłym roku należała do najciekawszych w całym naszym cyklu.

W kalendarzu zostawiliśmy jeszcze kilka znaków zapytania. Na pewno pod jednym z nich wpiszemy Narewkę. Jest także szansa aby wrócił Supraśl, gdyż decyzja o podziale gminy została cofnięta. Być może po kilku latach przerwy, sezon rozpoczniemy w Białymstoku. Zależy to jednak od tego czy nasza oferta jaką złożyliśmy w postępowaniu konkursowym uzyska przychylność władz Białegostoku.

Poza maratonami chcielibyśmy zorganizować wyścig XCO oraz zawody przełajowe w randze mistrzostw Województwa Podlaskiego. Chcemy je adresować przede wszystkim do amatorów, więc zamierzamy w naszych zawodach zdecydowanie rozszerzać ilość kategorii.

Będziemy także wspierać organizację tradycyjnie rozgrywanych w Białymstoku zawodów pucharu Polski w XCO i PP w przełajach. „Rusza Peleton” został wpisany do kalendarza na 23-24 kwietnia.

Kalendarz powinien zostać uzupełniony w ciągu około dwóch tygodni. Może się zdarzyć, że będzie po prostu mniej wyścigów.

MARATONY KRESOWE 2016

 1. 03.04.2016 – Narewka – „W Krainie Żubra”
 2. 16.04.2016 – Wasilków – ” W Dolinie Rzeki, Na Skraju Puszczy”
 3. 08.05.2016 – Knyszyn – „W Królewskim Grodzie” >
 4. 22.05.2016 – Mielnik – „Nad Bugiem”
 5. 05.06.2016 – Michałowo – „Dzika Puszcza”
 6. 18.06.2016 – Drohiczyn – „W Dolinie Góry Zamkowej”
 7. 02.07.2016 – Niemenczyn (Nemenčinė) – „Wilia” – Litwa
 8. 16.07.2016 – Sopoćkinie (Сапоцкін) – „Суседзi – Białoruś”
 9. 30.07.2016 – Chełm –„Z Duchem Bieluchem” – (XCT)
 10. 31.07.2016 – Janów (Gmina Chełm) – „Liść Dębu” 
 11. 07.08.2016 – Sejny – „Pogranicze z Gaładusią”
 12. 21.08.2016 – Supraśl – „Uzdrowisko Supraśl”
 13. 04.09.2016 – Siemiatycze – „Nad Zalewem” – Mistrzostwa Województwa Podl. (XCM)
 14. 18.09.2016 – Międzyrzec Podlaski – „Wskocz po przygodę!”
 15. 01.10.2016 – Gołdap – „Kraina Łowców Przygód”

——

Zdjęcie: Marcin Czajkowski

Dodaj komentarz