Kalendarz Maratonów Kresowych 2017

W dziewiątym już sezonie na trasie Maratonów Kresowych znalazło się ponownie 15 wyścigów, w tym już tradycyjnie na Białorusi i Litwie. W Polsce będziemy się ścigać w trzech województwach Polski Wschodniej, w najciekawszych krajobrazowo i turystycznie regionach.

Nasz dziewiąty sezon zamierzamy rozpocząć w Białymstoku. W stolicy Województwa Podlaskiego nie było nas przez kilka ostatnich lat, więc czas na powrót… Także zdecydowanie brakowało na naszej mapie Suwałk. Dzięki współpracy z OSiR Suwałki wystartujemy nad jeziorem Wigry i będziemy się ścigać w niezwykłych okolicznościach przyrody. Najlepszą z możliwych tras pomoże nam przygotować drużyna MTB Suwałki.

Ponownie mamy dla Was mistrzowski weekend na Lubelszczyźnie: w Chełmie i Gminie Chełm. Najpierw rozegramy Mistrzostwa Polski w Jeździe Na Czas MTB (XCT). Areną zmagań będzie ponownie Kumowa Dolina, którą znacie z poprzednich edycji Maratonów Kresowych i Pucharu Polski XCM w 2015 roku. Jednak jak zawsze na trasie znajdą się zupełnie nowe odcinki przygotowane przez „spiritus movens” kolarskiego Chełma Wiesława Wójtowicza oraz kolegów z „nowej” drużyny Azart-Peleton Chełm.

Dzień później przeniesiemy się do Janowa w Gminie Chełm, aby rozegrać Maraton Kresowy „O Niedźwiedzi Pazur”. W naszych corocznych ankietach to właśnie ten wyścig został najwyżej oceniony w ostatnich dwóch sezonach. Dlatego w Janowie trzeba być koniecznie. Wójt Gminy Pan Wiesław Kociuba jest zawodnikiem i ogromnym entuzjastą sportów rowerowych. To jeden z powodów, dla których ten wyścig jest naprawdę wyjątkowy.

Szczególnie zachęcamy Was do udziału w naszych imprezach zagranicznych. To przecież kwintesencja Maratonów Kresowych. Ponownie będzie to Niemenczyn leżący na terenie Republiki Litwy. Większość mieszkańców Rejonu Wileńskiego to Polacy. Władzę sprawują samorządowcy z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Rejon jest wielokulturowy. Mieszkańcy rozmawiają po litewsku, polsku i rosyjsku. Możecie się spodziewać, że na Wileńszczyźnie czeka na nas przysłowiowa, kresowa gościnność i wiele atrakcji. Ubiegłoroczna trasa w Niemenczynie dzięki nowym odcinkom została wysoko oceniona przez zawodników. Marian Kaczanowski, dyrektor Szkoły Sportowej Rejonu Wileńskiego, zamierza przygotować kolejne nowości, które mają uczynić ją jeszcze ciekawszą.

Wyjazd na Wileńszczynę to okazja do spotkania z historią i kulturą tego regionu. Wilno jest częstym kierunkiem wyjazdów turystów z Polski. Jednak warto pojechać także w inne miejsca takie jak Zamek w Miednikach, Zułowo, czy Dworek w Borejkowszczyźnie. Wileńczyzna to także piękna przyroda. W ubiegłym roku po naszym wyścigu niemenczyńskie Jezioro Giela stało się miejsem fantastycznego wypoczynku i integracji maratończyków kresowych.

Ponownie wybierzemy się także na Białoruś. Wyścig w Sopoćkiniach ma wyjątkową atmosferę, a także trasę, która należy do najciekawszych w całym naszym cyklu. Prawdopodobnie pierwszy raz będzie można pojechać na wyścig rowerem przez nowe przejście graniczne w Rudawce nad Kanałem Augustowskim. Z granicy będzie tylko kilka kilometrów od śluzy Dąbrówka, nad którą jest zlokalizowane miejsce startu wyścigu.

Sezon 2017 będzie wyjątkowy dla Maratonów Kresowych. Już teraz zapraszamy Was na „setkę” 🙂 O wszystkich atrakcjach i nowościach będziemy informować już wkrótce…

KALENDARZ WYŚCIGÓW 2017

 1. 02.04.2017 – BiałystokWschodzący Białystok”
 2. 23.04.2017 – Mielnik„Nad Bugiem”
 3. 01.05.2017 – Wasilków„W Dolinie Rzeki, Na Skraju Puszczy”
 4. 14.05.2017 – Nemenčinė / Niemenczyn (Litwa) – ”Wilia”
 5. 28.05.2017 – Knyszyn„W Królewskim Grodzie”
 6. 11.06.2017 – Międzyrzec Podlaski„Wskocz po przygodę!”
 7. 24.06.2017 – Drohiczyn„W Dolinie Góry Zamkowej”
 8. 09.07.2017 – Gołdap„Kraina Łowców Przygód”
 9. 15.07.2017 – Сапоцкін / Sopoćkinie (Białoruś) – „Суседзi”
 10. 29.07.2017 – Chełm„Z Duchem Bieluchem” – Mistrzostwa Polski XCT (*)
 11. 30.07.2017 – Janów (Gmina Chełm) – „O Niedźwiedzi Pazur”
 12. 06.08.2017 – Sejny„Pogranicze z Gaładusią”
 13. 20.08.2017 – Narewka„W Krainie Żubra”
 14. 03.09.2017 – Siemiatycze„Nad Zalewem” – Mistrzostwa Województwa XCM
 15. 17.09.2017 – Suwałki„Pogodne Suwałki”
 16. 30.09.2017 – Supraśl„Uzdrowisko Supraśl”

*) Wyniki wyścigu nie będą zaliczane do klasyfikacji generalnej MK


Autorzy zdjęć: Marek Kulikowski, Leszek Żebrowski, Lady Wolf, Bartosz Kowalczyk, Maria Lipowiecka

Dodaj komentarz