Grodno 2015

WYNIKI

susedzi_2015_wyniki_open

susedzi_2015_wyniki_open_gender

susedzi_2015_wyniki_kategorie


Maratony Kresowe już po raz piąty wyjadą na Białoruś. Maraton „Суседзi” odbędzie się w sobotę 18 lipca. Podobnie jak poprzednie start i meta będą zlokalizowane nad śluzą Dąbrówka nad Kanałem Augustowskim niedaleko miejscowości Sopoćkinie (Сапоцкін).

Poprzednie edycje były bardzo udane. Wyścigi były zorganizowane bardzo dobrze. Polscy uczestnicy spędzali niezwykle ciekawe weekendy. Wspólny wyjazd integrował uczestników i był okazją do zwiedzania Grodna i okolic. Wzorem lat ubiegłych chcemy wyjechać w piątek i wrócić w niedzielę.

Z Białegostoku do Grodna jest tylko 80km. Jednak względy polityczne, a przede wszystkim granica, na której są często gigantyczne kolejki i obowiązują wizy, sprawia że wydaje się jakby to był świat bardzo odległy. Warto przekonać się na własne oczy jaka jest współczesna Białoruś. I cieszyć się  rywalizacją z zawodnikami z całej Białorusi. Wielu z nich spotykacie od lat na Maratonach Kresowych. Myślę, że bez braci Murygin trudno sobie wyobrazić nasze imprezy.

Co zrobić aby pojechać? Po pierwsze musimy zebrać listę uczestników. Na tej podstawie nasi przyjaciele z Grodna uzyskają dla nas zaproszenie. Potem zbierzemy od Was wnioski wizowe i paszporty i wystąpimy o wizę grupową. Będziemy wynajmować autokary. Jest możliwość pojechała własnym samochodem. Możemy także załatwić więcej niż jedną wizę grupową. Minimalna wielkość grupy 5 osób. Jeśli byłoby zapotrzebowanie np. na wcześniejszy powrót, to wpiszcie to w uwagach. W ubiegłych latach jeździły dwa autokary, więc można podzielić grupę.

WAŻNE INFORMACJE

Wszystkie osoby, które złożyły wnioski otrzymały wizy, ogółem 81 osób: wiza grupowa 71 osób, wiza grupowa 5 osób i 5 wiz indywidualnych, w tym dla naszego mistrza Dariusza Zakrzewskiego.

Numery startowe i chipy Maratonów Kresowych nie będą potrzebne na Białorusi. Będą jednorazowe numery, które będzie można zachować na pamiątkę.

UWAGA

Cena noclegu 100 000 rubli białoruskich za dobę, czyli jest to w okolicach 23-25zł. Za dwa noclegi 200 000 rubli. Prosimy o przygotowanie odpowiednich kwot w rublach.

Adres noclegu: Grodno, Akademik Konserwatoriu, J. Kupały 57. (Obok jest duży hotel Turist.)

Rowery do sklepu Peleton na Ciołkowskiego można dostarczać już od godz. 8:00 lub nawet dzisiaj, jeśli ktoś zdąży do 18:00

Na stronie http://velogrodno.by/marafon-susedzi/ zostały opublikowane przebiegi tras

Bezpośrednie adresy:

Maraton: http://www.gpsies.com/map.do?fileId=qbfdbutbwvveffpn

Półmaraton: http://www.gpsies.com/map.do?fileId=vllyjipllqkmmvch

Mini: http://www.gpsies.com/map.do?fileId=vjjrpxqnhrmvkbjj


Poniżej częściowo wypełniony wniosek wizowy dla osób, które się zgłosiły.

Wniosek wizowy BIAŁORUŚ

Trzeba wypełnić komputerowo (konsulat nie akceptuje wniosków wypisanych ręcznie), wydrukować i dostarczyć razem z paszportem i zdjęciem. Potrzebne jest także ksero strony paszportu ze zdjęciem.

We wniosku został wpisany numer polisy. Osoby, które chcą wrócić w sobotę wpisują numer 091771. W tej chwili są trzy osoby. Brakuje dwóch do wizy grupowej. Jeśli ktoś jeszcze chciałby wracać w sobotę, to prosimy o kontakt.

Jeżeli wnioskodawca jest osobą niepełnoletnią wymagane są kopie stron paszportów rodziców, zawierające dane osobiste ze zdjęciem. Informacje wizowe na stronie ambasady.

Dokumenty można przesłać lub dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do piątku 10 lipca na oficjalny adres Fundacji „Maratony Kresowe”, ul. Ciołkowskiego 157, 15-545 Białystok lub dostarczyć osobiście ul. Sybiraków 15 lok.4, oczywiście w Białymstoku.


Lista wyjazd Grodno – zgłoszenia

1. Koszt wyjazdu: 100zł (obejmuje wizę, obowiązkowe ubezpieczenie, wspólny przejazd autokarem). Prosimy o wpłatę na konto Maratonów Kresowych do dnia 25 czerwca. W ubiegłych latach z osób zgłoszonych tylko połowa ostatecznie składała wnioski wizowe. Potem musieliśmy odmawiać autokary czy rezerwacje noclegów, co może się wiązać z utratą zaliczek.

2. Dla wszystkich zarezerwujemy akademik konserwatorium, w którym nocowaliśmy w ubiegłym roku. Przyzwoite warunki, a jest niedrogo. Koszt od ok. 20-25zł za jeden nocleg (w pokoju dwuosobowym). Osoby oczekujące wyższego standardu mogą poszukać hotelu na własną rękę.

3. Opłata startowa 10USD, czyli 35zł. Płatne na miejscu, może być w złotówkach. Obowiązują zniżki dla dzieci, czyli 20zł. Posiadacze pakietu MAX mają start już opłacony.

3. Prosimy o przesłanie danych jak w poniższym formularzu. Jest on dość rozbudowany. Część danych jest potrzebne do zaproszenia, inne do ubezpieczenia i zgłoszenia do wyścigu. Chcemy także mieć bezpośredni, szybki kontakt, stąd pytanie o numer telefonu.

Formularz zgłoszeniowy na Białoruś

4. Do otrzymania wizy będzie potrzebne zdjęcie paszportowe 35 x 45 mm, paszport i wypełniony wniosek wizowy (formularz online na stronie ambasady Białoruś.  Jeżeli wnioskodawca jest osobą niepełnoletnią wymagane są kopie stron paszportów rodziców, zawierające dane osobiste ze zdjęciem. Informacje wizowe na stronie ambasady. Oczywiście obowiązkowe ubezpieczenie i opłatę za wizy załatwiamy my.

UWAGA
Teraz zbieramy tylko zgłoszenia. Paszporty i wypełnione wnioski wizowe będziemy zbierać między 1- 10 lipca. Przygotujemy dla Was także wzór wniosku z niezbędnymi informacjami.

5. Na Białoruś można zabrać złotówki, dolary, Euro i oczywiście ruble białoruskie. Można korzystać z bankomatów. W ubiegłym roku wymienialiśmy dla wygody pieniądze na granicy. Przekraczając granicę każdy ma szansę szybko zostać milionerem, gdyż 1PLN to około 4200 rubli białoruskich. Ile zabrać pieniędzy. Oprócz pokrycia noclegów i startowego, tyle ile w Polsce. Koszty posiłków w restauracjach, czy produktów w sklepie są podobne. Co się kupuje? Najczęściej białoruskie nalewki zwane balsamami…

6. Orientacyjny plan wyjazdu:

– piątek 17 lipca. Zbiórka o godz. 13tej, ul. Ciołkowskiego 157 na parkingu przed sklepem rowerowym Peleton, gdzie można zostawić samochody. Wyjazd z Białegostoku ok. 14:00. Przed wyjazdem musimy zapakować rowery i załatwić pozostałe formalności. Dlatego zbieramy się godzinę przed odjazdem.

Podróż z formalnościami na granicy potrwa ok. 3 godzin. Następnie zakwaterowanie, zwiedzanie centrum Grodna i lokali w poszukiwaniu kolacji.

– sobota 18 lipca. Śniadanie w hotelu o godz. 8:00. Wyjazd z hotelu o 9:30. Start maratonu o godz. 12:00 (czasu lokalnego). W ubiegłym roku w drodze kilka minut na zwiedzanie polskiego kościoła w Sopoćkiniach. Miejscowość liczy 1300 mieszkańców. Większość z nich jest narodowości polskiej. Powrót do hotelu ok. 17-18:00. Impreza integracyjna…

– niedziela 20 lipca. Śniadanie w hotelu o godz. 9:00. Wyjazd z hotelu o 10:30. Czas na zwiedzanie, zakupy do godz. 13:00. Wyjazd o godz. 13:30.

7. Można jechać samochodem na wspólną wizę grupową, ale musimy razem przekraczać granicę. Możemy także wystąpić o kilka wiz grupowych np. jeśli ktoś chciałby wracać wcześniej. Minimalna ilość osób na wizie grupowej to 5 osób. Wizy indywidualne są dużo droższe.

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: rejestracja@maratonykresowe.pl

Informacja o trasie i wyścigu na stronie Velogrodno

Jeśli będą jeszcze jakieś pytania, to informacje będziemy rozszerzać.