Zmiany w roku 2016

Mini PunskW sezonie 2016 zmienimy program naszych imprez. Do tej pory wyścig Mikro był rozgrywany przed pozostałymi wyścigami. W nowym sezonie także wyścig MINI będzie odbywał się wcześniej. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzice będą mogli towarzyszyć swoim dzieciom jako opiekunowie na dystansie Mini, a potem wystartować w Maratonie lub Półmaratonie.

Informację przekazujemy odpowiednio wcześnie, aby wszyscy mogli się przygotować do sezonu. W sezonie 2016 rodzice nie będą już mieć wymówki, że nie mogą startować, gdyż muszą jechać jako opiekunowie 🙂 Jednak zawodnik będzie mógł startować i być klasyfikowany tylko na jednym dystansie.

Ramowy program zawodów będzie wyglądał następująco:

 • godz. 10.30 – wyścig MIKRO
 • godz. 10.40 – start MINI
 • godz. 11.50 – start Maratonu
 • godz. 12.00 – start Półmaratonu

Jak widać nie będzie już możliwa sytuacja, że czołówka Półmaratonu dogania wolniejszych zawodników Mini. Jednak jak pokazuje doświadczenie innych zawodów, to przy takim rozwiązaniu zdarzają się narzekania, że rozgrzewający się zawodnicy przeszkadzają w rywalizacji najkrótszego dystansu. Mamy nadzieję, że nie będziecie doprowadzać do takich sytuacji.

Na dystansie MINI wprowadzimy ustawienie sektorowe. W sektorze pierwszym będą zawodnicy najstarszej kategorii wiekowej, zaś w kolejnych coraz młodsze kategorie. Opiekunowie będą mogli ustawiać się w wydzielonym sektorze dla opiekunów, za ostatnimi zawodnikami.

W końcówce minionego sezonu były skargi i narzekania na opiekunów najmłodszych zawodników o niesportowe zachowanie. W związku z tym wprowadzimy zasadę, że opiekun towarzyszący osobie niepełnoletniej zobowiązany jest dokonać rejestracji w biurze zawodów i podpisać oświadczenie analogiczne jak inni zawodnicy. Jest to o tyle uzasadnione, że opiekun także może wyrządzić szkodę wobec innych zawodników.

Opiekunowie otrzymają specjalne oznaczenie „OPIEKUN”. Na trasie w czasie wyścigu Mini będą mogli znajdować się jedynie zawodnicy Mini i ich Opiekunowie. Inne osoby będą z trasy usuwane. Opiekunowie naruszający zasady fair play będą dyskwalifikowani i w kolejnych wyścigach nie będą mogli brać udziału w wyścigu Mini. Opiekun powinien jechać za zawodnikiem dystansu Mini po jego torze jazdy „gęsiego”. Opiekunom zabrania się pchania zawodników dystansu Mini.

Z innych zmian zamierzamy wydzielić w każdym sektorze Półmaratonu i Maratonu strefę dla najszybszych zawodników tej grupy. Zapewni to komfort dla najlepszych i spowoduje, że nie będą zmuszeni ustawiać się wcześniej lub wyprzedzać po starcie, jeśli ustawią się później.

W nowym regulaminie znajdą się wyróżnienia specjalne: Super Finisher i Finisher. Pierwsze będzie dla zawodników, którzy ukończą wszystkie wyścigi, drugie dla tych, którym zabraknie jednego startu. Wyróżnienie będzie miało materialną postać trofeów sportowych wręczanych na finałowym wyścigu. Zamierzamy zrezygnować z Superklasyfikacji, aby nie dublować wyróżnień podobnego typu.

Pełny regulamin i kalendarz imprez 2016 zamierzamy opublikować na przełomie roku.

Comments

 1. Zawodniczka

  Jeśli już mówimy o zmianach to należałoby również zweryfikować kategorie wiekowe dla dziewczynek na dystansie mini. Brakuje kategorii dzieci młodsze, jak u chłopców.
  Dzieci młodsze chłopcy – do 8 lat (rok ur. 2007-)
  – Dzieci dziewczynki – do 10 lat (rok ur. 2004 – )
  – Dzieci chłopcy – 9 – 10 lat (rok ur. 2005 – 2006)
  – Żak dziewczynki – (11 – 12 lat) (rok ur. 2003 – 2004)

  Pozdrawiam, Zawodniczka

 2. mb

  Dodatkową kategorię dla dziewczynek do lat 8 mieliśmy dwa lata temu. Okazało się, że nie ma wystarczającej ilości zawodniczek, aby były dwie kategorie do lat 8 oraz 9-10lat. Dlatego w minionym sezonie połączyliśmy kategorie dziewczynek.

  Jeśli spojrzymy na wyniki 2015, to tylko trzy zawodniczki w kategorii dzieci dziewczynki wystartowały co najmniej osiem razy, czyli zaliczyły klasyfikację generalną. Dwie z nich, a także czwarta na liście Adrianna, przejdą w roku 2016 do wyższej kategorii wiekowej.

  Trudno w tej sytuacji planować podział kategorii dzieci dziewczynek. Ma to sens, jeśli przynajmniej podium będzie obsadzone…

Dodaj komentarz