Sukcesy maratończyków kresowych

KrynskiPiotr Kryński zajął drugie w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Boguszów-Gorce. To najważniejszy wyścig w Polsce dla Juniorów Młodszych (15-16lat). Powtórzył w ten sposób osiągnięcie z ubiegłego roku, ale wówczas medal wywalczył w kategorii Młodzik. Piotr Kryński starty w Maratonach Kresowych rozpoczął w 2012 roku. W kolejnym sezonie trafił do klubu UKS Wygoda Białystok.

Godnym następcą w kategorii Młodzik okazał się Szymon Pomian, który na mistrzostwach Polski w Gielniowie wywalczył srebrny medal. Po raz pierwszy wystartował w Szelmencie w 2013 roku. Po pierwszych sukcesach w połowie kolejnego roku trafił do UKS Wygoda.

Wprawdzie od szosowych mistrzostw Polski minęło już trochę czasu, ale warto przypomnieć 5-te miejsce Klaudii Radziszewskiej w kategorii U23. Klaudia to była wicemistrzyni juniorek w kolarstwie górskim. Obecnie reprezentuje profesjonalną ekipę Toruński Klub Kolarski Pacific – Nestlé Fitness Cycling Team. Klaudia Radziszewska była także talentem zauważonym przez trenera Wiesława Grabka na Maratonach Kresowych. Jak widać nasze wyścigi znakomicie służą popularyzacji kolarstwa i odkrywaniu wybitnych talentów.

Dzięki udziałowi znakomitych zawodników z Litwy i Białorusi, rywalizacja na Maratonach Kresowych jest na najwyższym poziomie sportowym. Prawdziwą legendą naszych wyścigów jest Sarunas Pacevicius. Czterokrotnie wygrywał klasyfikację generalną Maratonów Kresowych, dwa razy był drugi. Sarunas ponownie został mistrzem Litwy w XCO. Drugie miejse zajął równie znany z naszych wyścigów Domas Manikas. Także zdobywca brązowego medalu Paulius Natalevičius rywalizował na kresowych trasach, w tym sezonie już dwukrotnie w Narewce i Knyszynie.

Wśród kobiet w Mistrzostwach Litwy ponownie najlepsza była Katarzyna Sosna, która przedstawialiśmy przed wyścigiem w Niemenczynie. Drugie miejsce zajęła Silvija Latozaitė, zwyciężczynie klasyfikacji generalnej kobiet Maratonów Kresowych w sezonie 2015. Trzecie miejsce zajęła zaledwie 19-letnia Milita Putiatina.