Piotr Kryński i Szymon Pomian mistrzami Polski w Kolarstwie Przełajowym

W rozegranych w miniony weekend w miejscowości Koziegłowy (Województwo Śląskie) 81. Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Przełajowym tytuły mistrzów Polski wywalczyli Piotr Kryński w kategorii Junior oraz Szymon Pomian (Junior Młodszy). Obydwaj zawodnicy swoje pierwsze kolarskie szlify zdobywali na Maratonach Kresowych.

Piotr Kryński (rocznik 2001) ma za sobą 45 ukończonych wyścigów w Maratonach Kresowych. Debiutował 5 sierpnia 2012 roku w Sokółce, gdzie zajął piąte miejsce. Jednak już w swoim trzecim starcie został najlepszym Żakiem. W sumie Piotrek ma na swoim koncie 32 wygrane w kategoriach wiekowych oraz 3 zwycięstwa Open w Półmaratonie.

Pierwsze sukcesy Piotra Kryńskiego zostały szybko zauważone i od roku 2013 zawodnik reprezentował już UKS Wygoda Białystok. Pod okiem trenera Wiesława Grabka ogromny talent Piotra Kryńskiego rozwijał się systematycznie. W roku 2015 zdobył tytuł wicemistrza Polski w kolarstwie górskim w olimpijskiej konkurencji XCO. Sukces ten powtarzał systematycznie w kolejnych latach! W roku 2017 przeszedł do drużyny Volkswagen Samochody Użytkowe, aby zyskać możliwość startu na najlepszym sprzęcie.

Bieżący sezon przełajowy to pasmo sukcesów Piotra Kryńskiego. Na kolejnych wyścigach regularnie wygrywał kategorię junior. W organizowanym przez „Maratony Kresowe” Pucharze Polski w przełajach w Białymstoku po raz pierwszy stanął także na podium w Elicie. Reprezentował także Polskę na Mistrzostwach Europy w Czechach, gdzie zajął znakomite 10. miejsce.

Szymon Pomian (rocznik 2002) ma za sobą 44 ukończone wyścigi na Maratonach Kresowych. Już w pierwszym swoim starcie w Szelmencie 1 września 2013r. zajął drugie miejsce w kategorii wiekowej Żak. Podobnie jak to było w przypadku Piotra Kryńkiego, po pierwszych sukcesach w połowie 2014 roku trafił do UKS Wygoda Białystok. Pod okiem trenera Grabka, jego sportowa kariera nabrała przyspieszenia. W roku 2016 został wicemistrzem Polski w XCO w kategorii Młodzik. Tegoroczny sezon przełajowy rozpoczął od wygranej w Pucharze Polski. Później w pucharowych wyścigach nie schodził poniżej drugiego stopnia. Takie też miejsce zajął w Białymstoku w Parku Dojlidy. Finał sezonu przełajowego należał zdecydowanie do Szymona. Mistrzowski wyścig w Koziegłowach zakończył ze zdecydowaną przewagą nad rywalami.

Powyżej na zdjęciu Piotr Kryński i Szymon Pomian na podium w kategorii Junior Młodszy Maratonu Kresowego w Białymstoku, który inaugurował sezon 2017. Obaj zawodnicy stali także na podium w Open Półmaratonu. Piotr Kryński był najlepszy, zaś Szymon Pomian był trzeci.

W Koziegłowach nie tylko juniorzy zdobywali medale. Trzecie miejsce w kategorii Kobiety Masters zdobyła Marzena Moniuszko. „Masters” w przypadku kobiet brzmi trochę dziwnie, ale nie umniejsza to sukcesu zawodniczki, która swoją przygodę z wyścigami rowerowymi rozpoczęła w maju ubiegłego roku na Maratonie Kresowym w Knyszynie.

Medale zdobyli także Żacy z UKK Prostki: Kamil Gutowski – jedenaście startów i pięć razy na podium w Maratonach Kresowych oraz Alicja Lachowicz – osiem startów i osiem razy na podium, w tym cztery wygrane w naszych wyścigach.

Wszystkim medalistom gratulujemy i życzymy wielu kolejnych sukcesów!


Zdjęcia: Marek Kulikowski, „Pijący Mleko”, Tomek Laskowski

Dodaj komentarz