Na progu sezonu 2020

Nasze przygotowania do 12. sezonu są już na ostatniej prostej. Od tygodnia otwarta jest rejestracja na pierwszy wyścig w Wasilkowie, który zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Na trasie będzie wiele pięknych krajobrazów, a i pod względem sportowym jest kilka odcinków z pazurem. Jednak staraliśmy się nie przesadzić z jej trudnością, gdyż jest to pierwszy wyścig po zimie.

Przypominamy, że w sezonie 2020 obowiązują numery startowe i chipy z poprzedniego roku. Nie będzie więc potrzeby zakupu nowych numerów. W tygodniu poprzedzającym wyścig w Wasilkowie, zamierzamy uruchomić biuro zawodów, aby była możliwość sprawdzenia baterii w układach do pomiaru czasu i zapisania się na zawody. O szczegółach poinformujemy na stronie wyścigu i na naszym profilu FB.

Zachęcamy zawodników do zgłaszania się minimum 5 dni przed terminem wyścigu. Przy rejestracji w ostatniej chwili, tracicie możliwość uzyskania sporych zniżek w opłatach startowych. Dotyczy to także drużyn. W poprzednim sezonie bezpośrednio przed startem zgłaszało się od 50 do niemal 200 zawodników. Niemożność dokładnej oceny ilości uczestników zawodów powoduje marnowanie się sporych ilości żywności, za którą trzeba oczywiście zapłacić. 

Od kilku dni dostępny jest nasz pełny kalendarz imprez na sezon 2020. Jest kilka fajnych nowości. Po raz pierwszy wystartujemy w Nowogrodzie. Wracamy do Wasilkowa, Olecka i Gminy Sejny. W stosunku do wstępnych planów, z kalendarza został skreślony wyścig 4 kwietnia. Niestety miasto Białystok nie było zainteresowane takim wydarzeniem dla rowerzystów amatorów..W zamierzeniach była to impreza towarzysząca Pucharowi Polski XCO, który zostanie rozegrany 5 kwietnia. Będziemy wspierać UKS Wygoda Białystok i Sklepy Rowerowe „Peleton” w organizacji tego wyścigu, szczególnie że po raz drugi został wpisany do kalendarza UCI. Swoich sił będą mogli spróbować także Mastersi i amatorzy. Rowerzystów, którzy nie odważą się wystartować na technicznej trasie XCO, zapraszamy do kibicowania najlepszym zawodnikom Polski. Przypominamy, że jest to dyscyplina olimpijska, zaś punkty rankingowe UCI są ważne w kontekście najbliższych igrzysk. 

Mamy nadzieję, że wystartujemy zgodnie z planem. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja związana ze światową epidemią nowego wirusa jest dynamiczna. Może się zdarzyć, że nasze imprezy będą przekładane na późniejszy termin. Istnieje nadzieja, że wraz z wiosną epidemia zaniknie, podobnie jak to dzieje się coroczne z sezonowymi wirusami grypowymi. Rowerzyści jako osoby aktywne mogą z mniejszymi obawami patrzeć w przyszłość, gdyż ich organizmy są bardziej zahartowane i silniejsze. 

Aktualizacja 2020-03-10: W dniu dzisiejszym został ogłoszony zakaz organizowania imprez masowych, czyli z ilością uczestników powyżej 1000 osób.  Nasz wyścig nie podlega temu ograniczeniu formalnemu. Na obecną chwilę przygotowania do wyścigu nadal trwają. Jednak wnikliwie obserwujemy sytuację. Oczywiście w przypadku dużego wzrostu liczby zachorowań lub wprowadzenia dodatkowych zakazów urzędowych, impreza zostanie przesunięta na inny termin lub odwołana.

—-

Zdjęcia: Marek Kulikowski – Wasilków 2018