Maratony Kresowe pojadą do „Rozśpiewanego Gródka”

Gródka zdecydowanie brakowało na mapie Maratonów Kresowych, choć kilkukrotnie już nasze trasy prowadziły częściowo przez teren gminy. Hasło wyścigu będzie dość nietypowe – „Rozśpiewany Gródek”. W miejscowej gwarze mówi się „RAZŚPIAWANY HARADOK”. Jest to także nazwa zespołu ludowego, który funkcjonuje już od ponad 60 lat. Jednak nazwa wyścigu odnosi się głównie do faktu, że w Gminie Gródek funkcjonuje wyjątkowo dużo zespołów muzycznych.

Przy Gminnym Centrum Kultury w Gródku działają: „Śpiewaj Dusza”, „VENA”, „Vena Mini”, „Kalina”, „Kalinka”, „Kapela Chutar”, „Jesienny Liść” i oczywiście „Rozśpiewany Gródek”. Ogromny sukces komercyjny odniosły „PRYMAKI” i są jednym z najbardziej rozpoznawalnych marek na muzycznej scenie Województwa Podlaskiego. W Gródku odbywa Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda oraz Festiwal Muzyki Młodej Białorusi „Basowiszcza”.

Niektórzy żartują, że to masowe rozśpiewanie bierze się z faktu produkcji w miejscowych lasach produktu regionalnego pod nazwą „Duch Puszczy”. Jest on ceniony nie tylko lokalnie, ale niestety nadal nielegalny. Dlatego nie możemy obiecać degustacji w czasie naszego wyścigu. No, chyba że ktoś tak szczęśliwie pomyli trasę w puszczy… 😉 Na pewno jednak w czasie imprezy nie zabraknie prezentacji muzycznych dokonań miejscowych zespołów.

Wystartujemy w pięknym miejscu, jakim jest zalew w Gródku. O trasie jeszcze za wcześnie aby mówić w szczegółach, ale będzie się gdzie ścigać. 🙂 Mamy różne warianty poprowadzenia wyścigu i jeszcze nie zdecydowaliśmy który wybrać. Lasy stanowią ok. 60% powierzchni gminy. Już ten fakt sporo mówi o walorach turystycznych i krajobrazowych Gródka.

W Gródku trzeba być koniecznie, tym bardziej że na najlepszych zawodników będą czekały niepowtarzalne trofea przygotowane przez Gminne Centrum Kultury w Gródku, kierowane przez Jerzego Ostapczuka, lidera zespołu „Prymaki”.

Wyścig w Gródku jest planowany w niedzielę 27 maja 2018r., ale to na  obecnym etapie wstępny termin i może jeszcze ulec zmianie.


Fotografie autorstwa Magdaleny Zawadzkiej

Dodaj komentarz