Dzika Puszcza czeka

DSC_0036Dzisiaj na trasie maratonu widoki były wiosenne, ale pogoda bardzo letnia. Las był pełen zapachów. Bardzo aromatyczny jest las sosnowy. W temperaturze około 30 stopni jest niemal gęsto od olejków eterycznych. Co ważne w 100% naturalnych. Tego nie można kupić w sklepie.  

Bardziej naukowo można powiedzieć, że sosna wydziela substancje bakteriobójcze (fitoncydy), dlatego strefa do 5m wokół drzewa wolna jest od bakterii. Od dawna znany jest dodatni wpływ lasów iglastych na choroby dróg oddechowych (niegdyś wśród takich lasów budowano sanatoria). Zatem zawodnicy, którzy jadą wolniej w większym stopniu skorzystają z tych naturalnych inhalacji. 🙂  Podobne właściwości ma jałowiec, którego także nie brakuje w wielu miejscach na trasie.

Są miejsca przede wszystkim na dystansie Maraton, gdzie są dywany kwitnących konwalii. Może dla wielu będzie to konwaliowy wyścig?

Jest gorąco, ale w lesie jest dużo przyjemniej, o kilka stopni chłodniej niż na otwartych przestrzeniach, czy w mieście. Po wyścigu będzie można ochłodzić się w michałowskim zalewie. Widzieliśmy dzisiaj kąpiące się całe rodziny. Warto także wziąć na trasę dodatkowy bidon lub poświęcić kilka sekund na bufecie na jego napełnienie.

Trasa jest przygotowana, ale jutro będziemy jeszcze całą sprawdzać i doznakowywać. W niedzielę przed wyścigiem będzie objeżdżana przez pilotów na quadach. Są bardzo dobre warunki do jazdy. Po deszczach sprzed kilku dniu zostały resztki kałuż. W kilku miejscach jest dla równowagi trochę piachu.

Trasa jest jak zawsze na Maratonach Kresowych jest urozmaicona. Po trudniejszych odcinakach następują łatwiejsze, na których można uspokoić oddech lub sięgnąć po bidon. W wielu miejscach są naprawdę piękne widoki. Warto czasem spojrzeć na boki. Mamy gorącą prośbę, aby nie niszczyc tej pięknej przyrody. To naprawdę nie jest duży wysiłek zabrać opakowania po żelach ze sobą. Można je zostawić na bufetach.

Rywalizacja zapowiada się równie gorąco jak pogoda. Dojadą wreszcie znakomici zawodnicy Mińska. Niestety wizy dostało tylko 15 osób. Bardzo ciekawie zapowiada się m.in. debiut na długim dystansie juniorki Aleksandry Nesterowicz, która w ubiegłym sezonie była najlepszą zawodniczką Półmaratonu.

Dodaj komentarz