Żmudź na trasie Maratonów Kresowych!

Po przeczytaniu tytułu zapewne wielu z Was pomyślało o wyjeździe na wyścig w kierunku północnym, wszak Żmudź jest jednym z pięciu regionów etnograficznych Litwy. Jednak czeka Was niespodzianka. My pojedziemy na południe do Gminy Żmudź 🙂 „Nasza” Żmudź leży w województwie lubelskim, około dwudziestu kilometrów od Chełma. Wyścig został zaplanowany w długi, sierpniowy weekend w sobotę 17.08.2019r. Dzień później w Janowie rozegramy nasz tradycyjny wyścig „O Niedźwiedzi Pazur”. zaś w przeddzień „miejski” wyścig na chełmskiej starówce.

 

Reasumując, już teraz planujcie sobie weekend 16-18 sierpnia, gdyż pierwszy raz będziemy mieć na Maratonach Kresowych trzydniową etapówkę. Po ostatnim wyścigu podsumujemy trzydniowe ściganie i nagrodzimy najlepszych zawodników. Wszystkie wyścigi będą także okazją do zdobycia punktów do klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych. Robocza nazwa wydarzenia, to „Trzy Niedźwiedzie”. W naszych zamierzeniach ta część kalendarza, będzie więc wyglądać następująco:

  • 16.08.2019 – Chełm
  • 17.08.2019 – Żmudź
  • 18.08.2019 – Janów (Gmina Chełm)

 

Na stronie internetowej gminy możemy przeczytać, że Żmudź swą intrygującą nazwę zawdzięcza ponoć osadnikom z terenu nadbałtyckiej Żmudzi, którzy otrzymali tę ziemię w nagrodę za zasługi w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Nawiązanie do tego wydarzenia ma odbicie w herbie Gminy, przedstawiającym niedźwiedzia w łodzi, a właśnie to zwierzę umieszczono w godle dawnego Księstwa Żmudzkiego. Czy tak było istotnie trudno dziś stwierdzić, gdyż nie ma materiałów historycznych na jego potwierdzenie lub obalenie. Jednak tak czy inaczej wyścig w Gminie Żmudź bardzo ładnie się wpisuje w nasz cykl imprez. 🙂

 

Z naszej obecnej perspektywy najistotniejszy jest fakt, że będziemy się ścigać w bardzo urokliwym zakątku Polski Wschodniej. Razem z sąsiednimi gminami Żmudź tworzy region „Malowniczy Wschód”. Gmina jest atrakcyjna turystycznie. Szczególnym miejscem do wypoczynku latem jest zbiornik „Dębowy Las”, o czym zapewne przekona Was kilka zamieszczonych tutaj zdjęć. Zalew zajmuje powierzchnię 27 ha i położony jest w miejscowości Wołkowiany. Jego nazwa pochodzi od rosnącego nieopodal lasu z okazałymi dębami. Zalew jest wprost stworzony do odpoczynku w spokojnej i miłej atmosferze. Można tam poplażować, skorzystać ze sprzętu pływającego, rozpalić grilla, wybrać się na spacer lub wycieczkę rowerową wokół zalewu. Zawodnicy, którzy przyjadą na wyścig będą mogli rozstawić namioty.

 

Wyścig będzie odmienny niż „Niedźwiedzi Pazur”. Na trasie wyścigu w Żmudzi możecie spodziewać się więcej otwartych przestrzeni, rozległych panoram. Nie zabraknie fajnych podjazdów. A więc rezerwujcie sobie terminy, gdyż naszego „niedźwiedziego” tryptyku nie można przegapić! Więcej o Żmudzi, zabytkach, środowisku przyrodniczym znajdziecie na stronie internetowej Gminy.