Po Michałowie i Wasilkowie…

Dziękujemy, że jesteście z nami w najtrudniejszym sezonie w kilkunastoletniej historii Maratonów Kresowych! Ze szczególnym wzruszeniem patrzyliśmy na start najmłodszych i najstarszych zawodników. Zastanawialiśmy się nawet czy warto utrzymywać kategorie dla weteranów. Jednak okazało się, że nawet w M7 nie było pustych miejsc na podium. Co więcej do rywalizacji dołączyli seniorzy z Litwy. Pokazaliście, że rowerowa pasja jest silniejsza od strachu przed wirusem.

Wyścigi w Michałowie i Wasilkowie odbyły się w wyjątkowej atmosferze, mimo dość dotkliwych ograniczeń, jak chociażby konieczność startu zawodników Peleton CST Półmaratonu w dwóch wyścigach. Przeważała jednak radość, że możemy się znowu spotkać. Przyjemnie było patrzeć na Wasze uśmiechnięte twarze. Wszyscy bardzo pragniemy powrotu do normalności.

Nie byłoby to możliwe bez wspaniałej postawy władz samorządowych Michałowa i Wasilkowa. Burmistrzowie tych miast, Panowie Marek Nazarko i Adrian Łuckiewicz patrzą na rozwój swoich Gmin w dłuższej perspektywie. Nasze wyścigi są dobrą promocją miejsc, w których się odbywają. Inspirujemy też mieszkańców do sportowej aktywności. Start w naszych wyścigach motywuje rowerzystów do regularnych treningów. Jest to kluczem nie tylko do utrzymania wysokiej sprawności fizycznej i pięknej sylwetki, ale też do zwiększania odporności organizmu na infekcje. Tak więc nasi zawodnicy wygrywają podwójnie! Warto pójść w ich ślady. Najlepszym przykładem są wspomniani przed chwilą siedemdziesięciolatkowie. Rower daje siłę ich organizmom i wiele radości.

Byliśmy zaskoczeni ilością zgłoszeń. Zdajemy sobie sprawę, że sporo osób znalazło się w trudnej sytuacji życiowej związanej z zatrzymaniem wielu firm w wyniku tzw. lockdownu. W tych okolicznościach udział w zawodach schodzi na dalszy plan. Niektórzy być może obawiają się większych skupisk ludzkich. Tym bardziej miło nam było powitać w gronie nowych zawodników, którzy w tym trudnym czasie dołączyli do rywalizacji po raz pierwszy. Niezmiernie ucieszył nas start zawodników z Litwy. Zamierzamy wybrać się z rewizytą i przeprowadzić kolejną edycję wyścigu w Niemenczynie. Bardzo zachęcamy wszystkich zawodników z Polski do udziału w tej imprezie. Sytuacja epidemiologiczna na Litwie jest lepsza niż w Polsce.

Właśnie ukazało się nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które łagodzi obostrzenia dotyczące imprez sportowych. Zwiększony został limit do 250 osób na wyścig. W związku z tym program godzinowy i sposób przeprowadzenia najbliższego Maratonu Kresowego w Gminie Chełm może ulec niewielkim zmianom. Będzie to uzależnione od ilości osób, które ostatecznie zapiszą się na wyścig. Prosimy o śledzenie informacji na stronie wyścigu.

Mimo „luzowania” ograniczeń, statystyki z ostatnich dni dotyczące ilości osób zakażonych nie napawają optymizmem. Nasze imprezy odbywają się na wolnej przestrzeni z udziałem rowerzystów, którzy nie są w grupie szczególnego ryzyka. Jednak warto zachować ostrożność. Dlatego prosimy o stosowanie się do zaleceń na czas epidemii i do aktualnych przepisów prawa. Podstawową zasadą jest zachowanie DYSTANSU społecznego 1,5m. Tam, gdzie odległości nie są zachowane np. w sektorach startowych, należy założyć maseczki. W biurze zawodów, czy namiocie bufetu dostępne są płyny do dezynfekcji rąk. Polecamy także zrezygnować z podawania ręki lub zastąpić go tzw. „żółwikiem”.