Miroslavas – 17 wyścig w kalendarzu 2019 – dowcip primaaprilisowy :-)

To był dowcip primaaprilisowy. W tym roku nie będzie wyścigu w Miroslavas, ale za rok kto wie? 😉

This is an April Fool’s joke. This year there will be no race in Miroslavas, but next year who knows? 🙂

Это фальшивая апрельская шутка. В этом году в Мирославе не будет гонки 🙂

Tai yra suklastotas balandžio pokštas. Šiemet Miroslavo rase nebus 🙂


Miroslavas, miejscowość na Litwie w okręgu olickim (Alytus) będzie gospodarzem 17-tego  wyścigu w kalendarzu startowym Maratonów Kresowych w sezonie 2019!                    Włodarze Miroslavasa przypadkiem odkryli w Internecie, że główny organizator Maratonów Kresowych nosi takie samo imię jak ich miejscowość.Po krótkich konsultacjach postanowili zaprosić nasz wyścig. Takiej oferty nie mogliśmy odrzucić! 

Wyścig został zaplanowany na sobotę 4 maja. Dzięki temu będziecie mogli połączyć Miroslavas z Niemenczynem i zaplanować na Litwie długi, majowy weekend. Szczególnie, że miejscowość leży po drodze do Wilna. Od granicy do Miroslvasa jest zaledwie 45km, więc jest to także dogodna lokalizacja dla mieszkańców Suwałk, czy Augustowa. Jeszcze niewiele wiadomo o trasie. Prawdopodobnie zostanie poprowadzona przez bardzo atrakcyjny obszar Metelių regioninis parkas, o ile zostaną uzyskane odpowiednie pozwolenia.

Miroslavas jest niewielkim, ale niezwykłym miasteczkiem z bogatą historią. Obecnie mieszka tutaj niespełna pół tysiąca mieszkańców. Miejscowość jest szeroko znana z hodowli gołębi pocztowych. Te inteligentne ptaki będą głównymi bohaterami wyścigu. Jest powszechnie znane, że gołębie mają doskonałą pamięć i orientację przestrzenną. Tę umiejętność ptaków wykorzystamy na wyścigu. Tylko w Mirosłavasie gołębie będą pilotami wyścigów zamiast motocyklistów! W przeciwieństwie do ludzi, gołębie są w stanie zapamiętać nawet najdrobniejsze szczegóły trasy. Trwają już intensywne treningi, żeby dostosować szybkość lotu gołębia do tempa kolarza, ponieważ jak wiadomo, ptaki te latają ze średnią prędkością 80 km/h. Dlatego trzeba je nauczyć, aby zwalniały i dostosowywały szybkość lotu do rowerzystów. Prawdopodobnie będziecie musieli dołączyć do zgłoszeń na Miroslavas zdjęcia w kaskach, w których wystartujecie w tym wyścigu, aby gołębie je zapamiętały i mogły odróżnić zawodników od przypadkowych rowerzystów.

I mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość. Zwycięzcy na poszczególnych dystansach otrzymają nagrody dodatkowe w postaci pary gołębi pocztowych w ozdobnych klatkach. To bardzo wartościowa nagroda. Najwyższa cena jaką do tej pory uzyskano za gołębia pocztowego wyniosła 310 tysięcy Euro! 

Więcej o wyścigu wkrótce, zaś o Miroslavasie przeczytacie w Wikipedii:

https://lt.wikipedia.org/wiki/Miroslavas   


To oczywiście dowcip primaaprilisowy. W tym roku nie będzie wyścigu w Miroslavas, ale za rok kto wie? 😉

This is an April Fool’s joke. This year there will be no race in Miroslavas, but next year who knows? 🙂

Это фальшивая апрельская шутка. В этом году в Мирославе не будет гонки 🙂

Tai yra suklastotas balandžio pokštas. Šiemet Miroslavo rase nebus 🙂