Kalendarz imprez 2024

Szesnasty sezon Maratonów Kresowych zamierzamy rozpocząć 14 kwietnia w Białymstoku, zaś finał zaplanowaliśmy na 28 września w Michałowie. Ponownie zaplanowaliśmy dwanaście imprez z cyklu Maratony Kresowe. Odwiedzimy jedenaście niezwykłych miejsc Polski Wschodniej, a także wyjedziemy na absolutnie wyjątkowy wyścig do Niemenczyna na Wileńszczyźnie, aby ścigać się nad legendarną Wilią. Możliwe są jeszcze zmiany w kalendarzu, więc zaglądajcie na naszą stronę internetową. Polecamy także śledzenie naszego profilu na FB. Numery startowe z sezonu 2023 zachowują ważność. Osoby startujące pierwszy raz otrzymają numery startowe bezpłatnie.

Ponownie będziemy łączyć wyścigi rowerowe z biegami Kresowe Trail. Będzie też dodatkowa klasyfikacja DUAL dla zawodników, którzy znajdą siły i odwagę, aby wystartować w obu konkurencjach. Ramowy program godzinowy imprez będzie podobny do tego z ubiegłego roku. Mogą się zdarzyć jednak zmiany ze względu na konfigurację tras, czy też specyfikę imprezy. Na przykład w Niemenczynie wyścig Mini odbywał się w paśmie czasowym z biegami. Podobnie będzie zapewne w tym roku. Całkowicie zmieniony będzie program w Narewce ze względu na organizację biegowego Maratonu Żubra wraz z biegami Kresowe Trail. Prosimy o każdorazowe sprawdzanie programu godzinowego na stronie imprezy w której zamierzacie wziąć udział.

Zachęcamy do bardziej śmiałego planowania sezonu i skorzystania ze zniżek przy jednoczesnej rejestracji na wiele imprez. Przypominamy, że przed zakończeniem rejestracji internetowej, możecie samodzielnie i bez opłat przenieść opłatę startową na inny termin. Podobnie jak w poprzednim sezonie, rejestracja będzie się odbywać za pośrednictwem platformy dostartu.pl. Rejestracja internetowa będzie zamykana 3 dni przed wyścigiem. Dla tych, którzy zdecydują się dołączyć w ostatniej chwili, będzie możliwość rejestracji w dniu zawodów.

Mamy dobrą wiadomość, że poza jednym wyjątkiem pozostawiamy w dotychczasowej wysokości opłaty startowe. Podzielimy także najliczniejszą kategorię wiekową w Półmaratonie M40 na dwie.

W sezonie 2024 otworzą się nowe opcje. Najbardziej wytrwali zawodnicy zyskają możliwość rywalizacji nawet w dwóch klasyfikacjach generalnych: Półmaratonu i Maratonu. Jak to będzie możliwe? W przypadku Maratonu ilość wyścigów wymaganych do klasyfikacji generalnej będzie pięć, przy czym w Żmudzi i Narewce nie planujemy wyścigu na tym dystansie. Były to wyścigi z małą ilością startujących maratończyków. W Żmudzi zwolennicy dłuższych dystansów będą mogli wybrać Orient Gravel „Malowniczy Wschód”, który odbędzie się razem z Maratonami Kresowymi. Reasumując zawodnik, który weźmie udział we wszystkich wyścigach ma szansę powalczyć o klasyfikację generalną Półmaratonu i Maratonu.

W ubiegłym roku oprócz Maratonów Kresowych zorganizowaliśmy Orient Gravel „Szlak Tatarski”. Był to udany debiut. Zapraszamy na drugą edycję „Szlaku Tatarskiego”. Jak już wspomnieliśmy zapraszamy także na „Malowniczy Wschód”. W Orient Gravel można wystartować na dowolnym rowerze, także MTB. Trasy wyścigów Orient Gravel to można powiedzieć kolarstwo „romantyczne”. Połączenie rywalizacji z turystycznymi rajdami rowerowymi. Na dłuższej rundzie można poznać cały region, z jego największymi atrakcjami krajobrazowymi. Są to imprezy dla wszystkich. Najstarszym zawodnikiem, który ukończył pierwszy „Szlak Tatarski” był Dariusz Klin rocznik 1947… Trasę 120 kilometrów pokonał w czasie poniżej 6 godzin. Na Orient Gravel przejazd odbywa się na trasie wyznaczonej za pomocą śladu GPS. Na większości imprez gravelowych regulaminy mówią o „samowystarczalności”. My z tego zrezygnowaliśmy. Na trasie organizujemy bufety

Cykl imprez “Maratony Kresowe” MTB i „Kresowe Trail” dla biegaczy

 1. 14.04.2024 – Białystok (XCT), województwo podlaskie
 2. 28.04.2024 – Tykocin, województwo podlaskie
 3. 19.05.2024 – Augustów, województwo podlaskie
 4. 26.05.2024 – Siemiatycze, województwo podlaskie
 5. 02.06.2024 – Niemenczyn, Rejon Wileński, Litwa
 6. 15.06.2024 – Żmudź, MK, województwo lubelskie
 7. 16.06.2024 – Janów, województwo lubelskie
 8. 30.06.2024 – Supraśl, województwo podlaskie
 9. 14.07.2024 – Wasilków, województwo podlaskie
 10. 4.08.2024 – Narewka + Maraton Żubra, województwo podlaskie
 11. 14.09.2024 – Krzywe (Gmina Suwałki), województwo podlaskie
 12. 28.09.2024 – Michałowo, województwo podlaskie

Maratony biegowe i ultramaratony rowerowe:

 • 15.06.2024 – Orient Gravel “Malowniczy Wschód” – 120 km / 200 km, start w Żmudzi w województwie lubelskim
 • 04.08.2024 – “Maraton Żubra”, Puszcza Białowieska – 42 km, Narewka
 • 31.08.2024 – Orient Gravel“Na Tatarskim Szlaku” – 120 km / 200 km