Grodno 2016

 

WYNIKI

Susedzi 2016 wyniki z podzialem na kategorie uzupełnione


Najnowsze wieści w sprawie wyjazdu (14.07.2016r., godz. 19:29)

 • Pierwszy sektor startowy: Lista na stronie wyścigu. Sektor drugi, to pozostali zawodnicy.
 • Jedziemy! Wszyscy otrzymali wizy. Wyjazd główny: 2 autokary + 2 busy (Peleton i Kaffka Bistro) na rowery. Ponadto pojedzie 5 grup własnymi samochodami. Niektórzy w sobotę rano. W sumie niemal 120 osób!
 • Prosimy o zdyscyplinowane zachowanie i wszelką wstrzemięźliwość, przynajmniej do czasu przekroczenia granicy. Prosimy o stosowanie się do poleceń. Jeśli celnicy mówią: „nie wysiadać” to NIE WYSIADAMY Z AUTOKARU! Pięć minut nikogo nie zbawi.
 • Osoby jadące samochodami mogą także skorzystać z noclegów przed, a także po wyścigu. Miejsc wystarczy dla wszystkich.
 • Po sąsiedzku z naszym noclegiem jest hotel „Turist”. Można tam pójść do restauracji. Po drugiej stronie ulicy jest supermarket, gdzie można zrobić zakupy żywnościowe i kupować wszelkie izotoniki… 🙂
 • Przypominamy, że na Białorusi przesuwamy zegarki godzinę do przodu. Przykładowo jeśli w Polsce jest godz. 11:00. to na Białorusi jest 12:00
 • Orientacyjny plan wyjazdu:

– piątek 15 lipca. Zbiórka o godz. 13tej, ul. Ciołkowskiego 157 na parkingu przed sklepem rowerowym Peleton, gdzie można zostawić samochody. Wyjazd z Białegostoku ok. 14:00. Przed wyjazdem musimy zapakować rowery. Prosimy o zabezpieczenie karbonowych ram przed zarysowaniem, itp.

Podróż z formalnościami na granicy powinna zająć ok. 3 godzin. Następnie zakwaterowanie, czas na zwiedzanie centrum Grodna, pizzerii, itp.

– sobota 16 lipca. Wyjazd z hotelu o 9:00. Start wyścigu Mikro o godz. 11:10 (czasu lokalnego). Mini startuje o 11:30, Maraton – 12:30, Półmaraton – 13:00. W drodze powrotnej kilka minut na zwiedzanie polskiego kościoła w Sopoćkiniach. Miejscowość liczy 1300 mieszkańców. Większość z nich jest narodowości polskiej. Powrót do Grodna ok. 19:00. Potem czas na różne zajęcia integracyjne 😉

– niedziela 17 lipca. Wyjazd z hotelu o 10:30. Czas na zwiedzanie, zakupy do godz. 13:00. Wyjazd o godz. 13:30.


Informacje wcześniejsze, ale zapoznajcie się koniecznie!

 • Najlepszy zawodnik w Sopoćkiniach otrzyma tablet. Będą także inne atrakcyjne nagrody. Wśród wszystkich uczestników wyścigu zostanie rozlosowany rower!
 • Koszt noclegu 25zł /os za dobę. Za dwie doby będzie to zatem 50zł. Uzgodniliśmy, że dla Waszej wygody opłaty za nocleg będziemy pobierać w złotych polskich. Z noclegów mogą skorzystać także osoby jadące na własną rękę samochodami.
 • Od pierwszego lipca na Białorusi zdenominowano walutę. Informacja, że łatwo zostaniecie milionerami jest już niestety nieaktualna 🙁 Stare ruble zdenominowane w stosunku 10000 : 1, czyli 1NBYR = 10000BYR = 2PLN. Jak widać to mocna waluta 😉 W bankach i bankomatach wypłacane będą nowe ruble. W obiegu są także stare. Przy wydawaniu reszty, czy w różnych okolicznościach można żądać wypłaty tylko w nowych rublach! W tych okolicznościach łatwo o pomyłkę lub oszustwo. Szczególnie, że nowe banknoty i monety były wydrukowane w roku 2009 i czekały na odpowiednią chwilę w sejfach. W uproszczeniu na nowych banknotach cyfry są duże i trochę przypominają Euro. Warto zapoznać się z informacjami na stronie nbrb.by.

Plansza z widokiem nowej waluty Białorusi

Porównanie starych i nowych środków płatniczych

 • Na Białoruś nie trzeba zabierać numerów i chipów Maratonów Kresowych. Otrzymacie na ten wyścig specjalne numery. Nie musicie się dodatkowo rejestrować na wyścig. My prześlemy zgłoszenie. Na miejscu odbierzemy dla Was hurtowo numery.
 • Rowery na wyjazd można będzie dostarczać do Peletonu w piątek od rana. Część z nich przetransportujemy w lukach bagażowych autokarów, zaś większość w busach.
 • OSTRZEŻĘNIE! Nie wolno pić piwa i innego alkoholu na ulicy. Można za to otrzymać srogi mandat lub trafić do aresztu! Prośba dotyczy także holu i schodów akademika, w którym będziemy nocować.
 • Informacje o wyścigu na stronie Velogrodno

Poniżej częściowo wypełniony wniosek wizowy dla osób, które się zgłosiły.

Wniosek-wizowy-BIAŁORUŚ

Trzeba wypełnić komputerowo w programie w programie Adobe Reader (konsulat nie akceptuje już wniosków wypisanych ręcznie), wydrukować i dostarczyć razem z paszportem i zdjęciem. Potrzebne jest także ksero strony paszportu ze zdjęciem.

We wniosku został wpisany numer polisy dla wyjeżdżających autokarem.

Grupy, które jadą własnym transportem wpisują następujące numery polis:

 • Pie3cki Team: PL-BR 091824
 • Mistral: PL-BR 091825
 • (MPS) Kulikowscy: PL-BR 091826
 • Gołdap: PL-BR 091827
 • KAMBET: PL-BR 091828
 • Zabłudów: PL-BR 091829

Jeżeli wnioskodawca jest osobą niepełnoletnią wymagane są kopie stron paszportów rodziców, zawierające dane osobiste ze zdjęciem. Informacje wizowe na stronie ambasady.

Dokumenty (Paszport, wniosek wizowy, zdjęcie) można przekazać do biura zawodów Maratonów Kresowych w czasie wyścigu w Niemenczynie lub przesłać / dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do środy 6 lipca na oficjalny adres Fundacji „Maratony Kresowe”, ul. Ciołkowskiego 157, 15-545 Białystok (Sklep Rowerowy PELETON).


Maratony Kresowe już po raz szósty wyjadą na Białoruś. Maraton „Суседзi” odbędzie się w sobotę 18 lipca. Podobnie jak poprzednio start i meta będą zlokalizowane nad niezwykle malowniczą śluzą Dąbrówka nad Kanałem Augustowskim niedaleko miejscowości Sopoćkinie (Сапоцкін). Ubiegłoroczna trasa była znakomita i bardzo urozmaicona. Wiele pięknych widoków na otwartych przestrzeniach, solidne wzniesienia do pokonania, leśne odcinki, a nawet rzeczka do sforsowania.

Poprzednie edycje były bardzo udane. Wyścigi były zorganizowane bardzo dobrze. Polscy uczestnicy spędzali niezwykle ciekawe weekendy. Wspólny wyjazd integrował uczestników i był okazją do zwiedzania Grodna i okolic. Wzorem lat ubiegłych chcemy wyjechać w piątek i wrócić w niedzielę. Jednak możecie wybrać inny wariant.

Z Białegostoku do Grodna jest tylko 80km. Jednak względy polityczne, a przede wszystkim granica, na której są często kolejki i obowiązują wizy, sprawia że wydaje się jakby to był świat bardzo odległy. Warto przekonać się na własne oczy jaka jest współczesna Białoruś. I cieszyć się rywalizacją z zawodnikami z całej Białorusi. Wielu z nich spotykacie od lat na Maratonach Kresowych. Myślę, że bez braci Murygin trudno sobie wyobrazić nasze imprezy.

Co zrobić aby pojechać? Po pierwsze musimy zebrać listę uczestników. Na tej podstawie nasi przyjaciele z Grodna uzyskają dla nas zaproszenie. Potem zbierzemy od Was wnioski wizowe i paszporty oraz wystąpimy o wizę grupową. Będziemy wynajmować autokary. Jest możliwość pojechała własnym samochodem. Możemy także załatwić więcej niż jedną wizę grupową. Minimalna wielkość grupy 5 osób. Jeśli byłoby zapotrzebowanie np. na wcześniejszy powrót, to wpiszcie to w uwagach. W ubiegłych latach jeździły dwa autokary, więc można podzielić grupę.

Informacje o wyścigu na stronie VeloGrodno: http://velogrodno.by/marafon-susedzi/

Formularz zgłoszeniowy na Białoruś


WAŻNE INFORMACJE

1. Potrzebne są oczywiście paszporty ważne co najmniej 3 miesiące od daty wyjazdu. Jeszcze można zdążyć z wyrobieniem. Jeśli nie macie ważnego paszportu, to w zgłoszeniu wpiszcie stary paszport lub zostawcie puste miejsce.

2. Koszt wyjazdu: 100zł (obejmuje wizę, obowiązkowe ubezpieczenie, wspólny przejazd autokarem). Prosimy o wpłatę na konto Maratonów Kresowych do dnia 23 czerwca. W ubiegłych latach z osób zgłoszonych tylko połowa ostatecznie składała wnioski wizowe. Potem musieliśmy odmawiać autokary czy rezerwacje noclegów, co może się wiązać z utratą zaliczek.

3. Dla wszystkich zarezerwujemy akademik konserwatorium, w którym nocowaliśmy w ubiegłym roku. Przyzwoite warunki, a jest niedrogo. Koszt od ok. 20-25zł za jeden nocleg (w pokoju dwuosobowym). Osoby oczekujące wyższego standardu mogą poszukać hotelu na własną rękę.

4. Opłata startowa 10USD, czyli 35zł. Płatne na miejscu, może być w złotówkach. Obowiązują zniżki dla dzieci, czyli 20zł. Posiadacze pakietu MAX mają start już opłacony.

5. Prosimy o przesłanie danych jak w poniższym formularzu. Jest on dość rozbudowany. Część danych jest potrzebne do zaproszenia, inne do ubezpieczenia i zgłoszenia do wyścigu. Chcemy także mieć bezpośredni, szybki kontakt, stąd pytanie o numer telefonu. Formularz zgłoszeniowy na Białoruś

6. Do otrzymania wizy będzie potrzebne zdjęcie paszportowe 35 x 45 mm, paszport i wypełniony wniosek wizowy (formularz online na stronie ambasady Białoruś. Jeżeli wnioskodawca jest osobą niepełnoletnią wymagane są kopie stron paszportów rodziców, zawierające dane osobiste ze zdjęciem. Informacje wizowe na stronie ambasady. Oczywiście obowiązkowe ubezpieczenie i opłatę za wizy załatwiamy my.

UWAGA
Teraz zbieramy tylko zgłoszenia. Paszporty i wypełnione wnioski wizowe będziemy zbierać między 1- 6 lipca. Przygotujemy dla Was także wzór wniosku z niezbędnymi informacjami.

7. Na Białoruś można zabrać złotówki, dolary, Euro i oczywiście ruble białoruskie. Można korzystać z bankomatów. W ubiegłym roku wymienialiśmy dla wygody pieniądze na granicy. Przekraczając granicę każdy ma szansę szybko zostać milionerem, gdyż 1PLN to około 4200 rubli białoruskich. Ile zabrać pieniędzy. Oprócz pokrycia noclegów i startowego, tyle ile w Polsce. Koszty posiłków w restauracjach, czy produktów w sklepie są podobne. Co się kupuje? Najczęściej białoruskie nalewki zwane balsamami…

8. Orientacyjny plan wyjazdu:

– piątek 15 lipca. Zbiórka o godz. 13tej, ul. Ciołkowskiego 157 na parkingu przed sklepem rowerowym Peleton, gdzie można zostawić samochody. Wyjazd z Białegostoku ok. 14:00. Przed wyjazdem musimy zapakować rowery i załatwić pozostałe formalności. Dlatego zbieramy się godzinę przed odjazdem.

Podróż z formalnościami na granicy potrwa ok. 3 godzin. Następnie zakwaterowanie, zwiedzanie centrum Grodna i lokali w poszukiwaniu kolacji.

– sobota 16 lipca. Wyjazd z hotelu o 9:30. Start maratonu o godz. 12:00 (czasu lokalnego). W ubiegłym roku w drodze kilka minut na zwiedzanie polskiego kościoła w Sopoćkiniach. Miejscowość liczy 1300 mieszkańców. Większość z nich jest narodowości polskiej. Powrót do hotelu ok. 17-18:00. Impreza integracyjna…

– niedziela 17 lipca. Wyjazd z hotelu o 10:30. Czas na zwiedzanie, zakupy do godz. 13:00. Wyjazd o godz. 13:30.

9. Można jechać samochodem na wspólną wizę grupową, ale musimy razem przekraczać granicę. Możemy także wystąpić o kilka wiz grupowych np. jeśli ktoś chciałby wracać wcześniej. Minimalna ilość osób na wizie grupowej to 5 osób. Wizy indywidualne są dużo droższe.

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: rejestracja@maratonykresowe.pl

 

Jeśli będą jeszcze jakieś pytania, to informacje będziemy rozszerzać.