Na Chmielakowy Maraton MTB zapraszamy wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Krasnymstawie w sobotę 28 sierpnia. Dołączamy w ten sposób do fetowania Jubileuszu 50-lecia Chmielaków Krasnostawskich. Największe i najstarsze w Polsce Święto Chmielarzy i Piwowarów w jubileuszowym roku zasługuje na wspaniałą oprawę także ze strony wielbicieli dwóch kółek. Główne obchody są planowane wprawdzie tydzień wcześniej w dniach 20-22 sierpnia. W tym czasie odbędzie się tradycyjny biegowy Półmaraton Chmielakowy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby Krasnystaw odwiedzić na sportowo dwukrotnie lub po prostu przyjechać na dłużej. 🙂
Początek miastu dał jedenastowieczny gród obronny Szczekarzew (Szczekarzów), który 1 marca 1394 r. uzyskał od Władysława Jagiełły prawa miejskie. Nazwa Krasnystaw po raz pierwszy pojawiła się w dokumencie państwowym w 1462 r. W 1490 r. biskup Maciej z Łomży przeniósł z Chełma do Krasnegostawu siedzibę diecezji chełmskiej, co podniosło znaczenie miasta jako lokalnego ośrodka handlowego. Rozwój Krasnegostawu został przejściowo zahamowany w 1524 r. przez ogromny pożar. W kolejnym stuleciu mieszkańców miasta dziesiątkowały epidemie, zaś w drugiej połowie XVII wieku miasto niszczyły wojska kozackie i szwedzkie oraz później także saskie i moskiewskie.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Krasnystaw znalazł się w województwie lubelskim i został stolicą powiatu. W czasie II wojny światowej w Krasnymstawie miała miejsce jedna z najbardziej spektakularnych akcji partyzanckich. Przeprowadził ją w nocy z 19 na 20 września 1943 r. oddział BCh pod dowództwem Stanisława Sokołowskiego ps.„Rolnik”. Uwolniono wówczas około 300 więźniów z miejscowego więzienia. W lecie 1944 r. oddziały AK i BCh obwodu krasnostawskiego zostały zaangażowane do realizacji planu pod kryptonimem „Burza”. Partyzanci wyzwolili Krasnystaw wyprzedzając wojska radzieckie.
Obecnie Krasnystaw jest dynamicznie rozwijającym się miastem powiatowym. Z dawnej świetności do naszych czasów przetrwało stosunkowo niewiele obiektów. Do Rejestru Zabytków wpisany jest układ urbanistyczny Miasta Krasnegostawu rozwijający się od czasów średniowiecza, związany z terenem pozamkowym i pozostałościami obwarowań miejskich oraz zespołami klasztornymi. Na terenie Miasta do obiektów zabytkowych należą również obiekty mieszkalne (kamienice i domy). Do najciekawszych należą: Zespół Klasztorny Pojezuicki (początek XVIII), Zespół Klasztorny Poaugustiański Stary obejmujący dawny kościół p.w. św. Trójcy murowany w stylu gotyckim z XVI wieku, Starościański Zespół Dworkowo – Parkowy i Folwarczny „Starostwo” z pierwszej połowie XIX wieku i kamienice przy Placu 3 Maja wzniesione z tym samym czasie.
Prace nad trasą wyścigu jeszcze nie zostały zakończone, ale już teraz można powiedzieć, że będzie to ciekawy, urozmaicony wyścig. Według wstępnych planów wystartujemy z boisk treningowych MOSiR zlokalizowanych na nadrzecznych łąkach nad Wieprzem i Żółkiewką. Po krótkiej wizycie w centrum miasta pomkniemy do lasu Namule, gdzie będą czekać główne trudności w postaci naprawdę solidnych podjazdów i zjazdów.
Zdjęcia: Urząd Miejski Krasnystaw oraz Szczepan Olchowski
Maratony Kresowe odbywają się przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.