Międzynarodowe Rowerowe Maratony Kresowe MTB są organizowane od 2009 roku. W ciągu jedenastu sezonów odbyło się już 137 wyścigów. W roku 2019 zorganizowaliśmy aż 16 imprez. Większość Maratonów Kresowych odbyła się na terenie Województwa Podlaskiego. Już tradycyjnie jeden z naszych wyścigów odbywa się na Białorusi w okolicach miasteczka Sopoćkinie nad Kanałem Augustowskim, oraz na Litwie w Rejonie Wileńskim. Odwiedzamy także Lubelszczyznę w Chełmie. W tym roku były to dwudniowe zmagania. Miniony sezon zakończyliśmy w Gołdapi, mieście uzdrowiskowym położonym w województwie Warmińsko-Mazurskim.
W minionym sezonie doliczyliśmy się niemal 7000 startów. Należymy do ścisłego grona największych imprez rowerowych w Polsce, mimo że Podlaskie i inne regiony Polski Wschodniej mają najmniej ludności i najmniejszą gęstość zaludnienia.
Dlaczego rowerowe Maratony Kresowe?
Maratony Kresowe odbywają się w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach. Trasy są konstruowane w taki sposób, aby były atrakcyjne pod względem sportowym, ale także staramy się, aby pokazać piękno przyrody i krajobrazu. Są one wynikiem wielu dni spędzonych na rowerze i znakomitej znajomości regionu przez ich twórców. Uczestnicy w pigułce mogą przeżyć największe atrakcje w okolicy, w której rozgrywany jest wyścig.
Rower daje swobodę. Pokonujemy swobodnie znacznie większe odległości niż w czasie biegu, czy marszu. Dlatego z siodełka rowerowego można zobaczyć i odkryć znacznie więcej, przy bliskim kontakcie z naturą. Większe przestrzenie, to więcej ciekawych, nowych doznań. Szybkość daje poczuć adrenalinę, szczególnie na zjazdach.
Maratony Kresowe to wyścigi
Startują w nich zarówno zawodnicy trenujący kolarstwo, jak i amatorzy, którzy traktują jazdę na rowerze rekreacyjnie. Niektórzy rowerzyści mówią, że oni jeżdżą dla zdrowia, więc powoli i spokojnie. Jednak warto swój organizm przenieść na wyższe obroty. Wytrenowanie to nie tylko mocniejsze mięśnie, ale także bardziej wydajny układ krwionośny i oddechowy. Organizm jako całość może więcej. To się bardzo przydaje, gdy intensywne obowiązki lub choroba zmuszą nas do sięgnięcia po rezerwy.
Formuła wyścigu to dodatkowa adrenalina i endorfiny, nazywane hormonem szczęścia. To okazja do porównania się do innych w podobnym wieku. Startujący regularnie maratończycy także regularnie trenują. To jest klucz do utrzymania wysokiej sprawności fizycznej i pięknej sylwetki. Sprawdźcie w tabelach wyniki zawodników z najstarszych kategorii M6 i M7, a będziecie naprawdę zaskoczeni
Jak wystartować?
Wystarczy mieć rower. Nie musi być to rower górski, ale jazda na nim będzie w terenie najwygodniejsza. Oprócz roweru wymagany jest kask. Specjalny strój nie jest konieczny, ale z czasem docenia się komfort jaką daje kolarska odzież sportowa. Zapoznaj się z regulaminem i prześlij zgłoszenie na wybrane zawody. W przypadku pytań lub wątpliwości napisz lub zadzwoń do organizatorów.
W zależności od poziomu przygotowania i wieku możecie wybrać dystans Maraton, Półmaraton, Liv Fit i Mini. Rywalizacja odbywa się ogółem w ponad trzydziestu kategoriach wiekowych, od dzieci do weteranów. Szczegóły znajdziecie w regulaminie. Ponadto dla przedszkolaków mamy wyścig Mikro. Najmłodszy zawodnik miał 2 lata, najstarszy ponad 80 lat… Warto rozbudzać sportową pasję wśród dzieci. Nawet niewielki sukces sportowy daje wiele radości.
Pasja – Rywalizacja – Przyjaźń
Nasze hasło zostało zapisane w trzech językach. Łączy nas rowerowa pasja. Rywalizacja daje nam dużo radości, ale wszyscy jesteśmy przyjaciółmi. Maratony Kresowe są międzynarodowe. Bardzo ważną ich rolą jest nawiązywanie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich wśród mieszkańców dawnych Kresów, którzy obecnie są obywatelami sąsiadujących ze sobą krajów. Mamy przyjaciół na Białorusi i wśród zawodników Litwy oraz Rosji. Sporadycznie w naszych wyścigach biorą udział także zawodnicy z innych krajów: Łotwa, Estonia, Węgry, Szwecja, Francja, a nawet tak odległych jak Australia!