Сапоцкін / Sopoćkinie (Białoruś) – 2019-07-20 – „Суседзi”

Maratony Kresowe już po raz dziewiąty wyjadą na Białoruś. Maraton „Суседзi” odbędzie się w sobotę 20 lipca. Podobnie jak poprzednio start i meta będą zlokalizowane nad niezwykle malowniczą śluzą Dąbrówka nad Kanałem Augustowskim niedaleko miejscowości Sopoćkinie (Сапоцкін).

Poprzednie edycje były bardzo udane. W ubiegłym roku wystartowało około 800 zawodników. Wyścigi były zorganizowane bardzo dobrze. Trasa przez kolejne lata została dopracowana i jest pokonanie dostarcza wiele wrażeń. Wiele pięknych widoków na otwartych przestrzeniach, solidne wzniesienia do pokonania, leśne odcinki, a nawet rzeczka do sforsowania.

Z Białegostoku do Grodna jest tylko 80km. Jednak względy polityczne, a przede wszystkim granica, na której są często kolejki i obowiązują wizy, sprawia że wydaje się jakby to był świat bardzo odległy. Warto przekonać się na własne oczy jaka jest współczesna Białoruś i cieszyć się rywalizacją z zawodnikami z całej Białorusi. Wielu z nich spotykacie od lat na Maratonach Kresowych. Obecnie jest to proste, gdyż obowiązuje tzw. ruch bezwizowy.  Formalności z tym związane załatwicie online w ciągu kilkunastu minut, nawet dzień przed wyjazdem. Jednak trzeba posiadać paszport.

Dystanse do pokonania – Maraton (70 km), Półmaraton (40 km), Fit (23km) i Mini (7 km). 

Program wyścigu:

  • 09:00 – 11:00 rejestracja zawodników;
  • 11:10 – wyścig Mikro (~100 m);
  • 11:30 – start wyścigu „Mini” (~7 km);
  • 11:45 – wręczenie nagród dla dzieci z wyścigu „Mikro”;
  • 12:30 – start Maratonu (~70 km);
  • 12:50 – start Półmaratonu (~40 km);
  • 13:10 – start dystansu Fit (~23 km);
  • 13:45 – dekoracja dystansu Mini;
  • 17:00 – zamknięcie trasy, dekoracja dystansu Fit, Półmaratonu i Maratonu

 

NAGRODY: Nagrody rzeczowe we WSZYSTKICH kategoriach wiekowych. Czyli każda osoba dekorowana na podium otrzymuje puchar lub medal i nagrodę rzeczową!

UWAGA: Godziny podane według czasu lokalnego. Czas na Białorusi jest przesunięty o godzinę, czyli gdy w Grodnie jest 12:00, to w Polsce jest 11:00

Więcej informacji o wyścigu i formularz rejestracyjny na stronie wyścigu:

https://velogrodno.by/marafon-susedzi/marafon-susedzi-2019

 

Co zrobić aby pojechać i wystartować?

1. Można ubiegać się o wizę, ale taniej i prościej jest wykupić bezwizowy dokument wjazdowy. Można to zrobić u różnych operatorów, ale chyba najdogodniej jest na stronie https://bezviz.by/pl/grodno/ Z usług tej firmy korzystaliśmy w ubiegłym roku. Koszt od 50zł, wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem. Na podanej stronie uzyskacie wszelkie użyteczne informacje. Granicę do obszaru bezwizowego „Kanał Augustowski – Grodno” można przekraczać na drogowych przejściach granicznych: Kuźnica – Bruzgi (Polska), Raigardas – Privalka (Litwa) oraz rowerami przez przejście w Rudawce nad Kanałem Augustowskim (przejście Rudawka – Lesnaya). Ta ostatnia opcja jest najwygodniejsza i najszybsza. Od granicy z Polską na miejsce startu jest tylko kilka kilometrów. Nie ma potrzeby wcześniejszego informowania straży granicznej o swojej wizycie. Godziny pracy: 7.00 – 19.00 (według czasu polskiego). 

UWAGA: Przy wyjeździe samochodem wymagana jest tzw. „zielona karta”. Trzeba wypełnić także deklarację celną na samochód. 

2. Zgłoszenia

Zgłoszenia na wyścig na stronie: https://velogrodno.by/marafon-susedzi/marafon-susedzi-2019#reg

Opłaty startowe dla zawodników z Polski i Litwy uzależnione są od terminu zgłoszenia. Zapłacicie na miejscu rublami białoruskimi lub złotówkami. W biurze zawodów będzie dedykowane stanowisko do obsługi zawodników spoza Białorusi

zgłoszenie min. 7 dni przed wyścigiem zgłoszenie mniej niż 7 dni przed wyścigiem
Półmaraton, Maraton, FIT

30 BYN / 50 PLN / 12 EUR

50 BYN / 100 PLN / 25 EUR

Półmaraton, Maraton, FIT – zawodnicy do lat 18 5 BYN / 10 PLN / 2,50 EUR 5 BYN / 10 PLN / 2,50 EUR
Mini 5 BYN / 10 PLN / 2,50 EUR 5 BYN / 10 PLN / 2,50 EUR
Mikro bezpłatnie bezpłatnie

UWAGA: Na wyścigu nie będą potrzebne numery startowe i chipy elektroniczne Maratonów Kresowych. Na miejscu otrzymacie jednorazowe numery startowe. 

Ilość numerów startowych jest ograniczona. Może nie być możliwości zgłoszenia bezpośrednio przed startem. 

 

3. Noclegi

Osoby, które chcą pojechać samochodem mogą skorzystać ze sprawdzonego przez nas, niedrogiego noclegu w Domu Studenckim Konserwatorium, adres: Grodno, ul. Janki Kupały 25. Jeśli ktoś chce skorzystać z tego noclegu prosimy o przesłanie na email: biuro@maratonykresowe.pl w terminie 7 dni przed wyścigiem (12.07.2019r.) informacji o ilości osób i dat noclegów. Koszt noclegu ok. 30zł.

Można także skorzystać z pola biwakowego nad Kanałem Augustowskim przy śluzie Dąbrówka, czyli w miejscu startu. Teren będzie chroniony i będzie zapewnione zaplecze sanitarne. Bardzo wielu zawodników z Białorusi korzysta z tej opcji. Zarówno przed wyścigiem, jak i w wieczór po wyścigu jest tam wesoło, gdyż rozbrzmiewają śpiew i dźwięk gitary.

 

4. Po wyścigu

WYNIKI WYŚCIGU – INDYWIDUALNE

 

WYNIKI WYŚCIGU – DRUŻYNOWE

 


GALERIA ZDJĘĆ MARKA KULIKOWSKIEGO Z 2018

 

Film z jednej z poprzednich edycji wyścigu