Сапоцкін / Sopoćkinie (Białoruś) – 2018-07-21 – „Суседзi”

Maratony Kresowe już po raz ósmy wyjadą na Białoruś. Maraton „Суседзi” odbędzie się w sobotę 21 lipca. Podobnie jak poprzednio start i meta będą zlokalizowane nad niezwykle malowniczą śluzą Dąbrówka nad Kanałem Augustowskim niedaleko miejscowości Sopoćkinie (Сапоцкін).

Poprzednie edycje były bardzo udane. W ubiegłym roku wystartowało ponad 800 zawodników. Wyścigi były zorganizowane bardzo dobrze. Trasa przez kolejne lata została dopracowana i jest pokonanie dostarcza wiele wrażeń. Wiele pięknych widoków na otwartych przestrzeniach, solidne wzniesienia do pokonania, leśne odcinki, a nawet rzeczka do sforsowania.

Z Białegostoku do Grodna jest tylko 80km. Jednak względy polityczne, a przede wszystkim granica, na której są często kolejki i obowiązują wizy, sprawia że wydaje się jakby to był świat bardzo odległy. Warto przekonać się na własne oczy jaka jest współczesna Białoruś i cieszyć się rywalizacją z zawodnikami z całej Białorusi. Wielu z nich spotykacie od lat na Maratonach Kresowych. Obecnie jest to proste, gdyż obowiązuje tzw. ruch bezwizowy.  Formalności z tym związane załatwicie online w ciągu kilkunastu minut, nawet dzień przed wyjazdem. Jednak trzeba posiadać paszport.

Dystanse do pokonania – „Maraton” (65 km), „Półmaraton” (40 km) i „Mini-maraton” (7 km). 

Program wyścigu:

  • 09:00 – 11:00 rejestracja zawodników;
  • 11:10 – wyścig Mikro dla przedszkolaków’
  • 11:30 – start wyścigu Mini;
  • 11:45 – dekoracja zawodników Mikro;
  • 12:30 – start Maratonu;
  • 13:00 – start Półmaratonu;
  • 13:45 – dekoracja Mini;
  • 17:00 – zamknięcie trasy (limit czasu);
  • 17:30 – dekoracja zawodników Maratonu i Półmaratonu.

NAGRODY: Nagrody rzeczowe we WSZYSTKICH kategoriach wiekowych. Czyli każda osoba dekorowana na podium otrzymuje puchar lub medal i nagrodę rzeczową!

UWAGA: Godziny podane według czasu lokalnego. Czas na Białorusi jest przesunięty o godzinę, czyli gdy w Grodnie jest 12:00, to w Polsce jest 11:00

Więcej informacji o wyścigu i formularz rejestracyjny na stronie wyścigu:

Марафон «Суседзi 2018»

 

Co zrobić aby pojechać i wystartować?

1. Można ubiegać się o wizę, ale taniej i prościej jest wykupić bezwizowy dokument wjazdowy. Można to zrobić u różnych operatorów, ale chyba najdogodniej jest na stronie https://bezviz.by/pl/grodno/ Z usług tej firmy korzystaliśmy w ubiegłym roku. Koszt od 50zł, wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem. Na podanej stronie uzyskacie wszelkie użyteczne informacje. Granicę do obszaru bezwizowego „Kanał Augustowski – Grodno” można przekraczać na drogowych przejściach granicznych: Kuźnica – Bruzgi (Polska), Raigardas – Privalka (Litwa) oraz rowerami przez przejście w Rudawce nad Kanałem Augustowskim (przejście Rudawka – Lesnaya). Ta ostatnia opcja jest najwygodniejsza i najszybsza. Od granicy z Polską na miejsce startu jest tylko kilka kilometrów. Nie ma potrzeby wcześniejszego informowania straży granicznej o swojej wizycie. Godziny pracy: 7.00 – 19.00 (według czasu polskiego). 

W tym roku nie organizujemy grupowego wyjazdu autokarowego. Formalności i dojazd, szczególnie przez Rudawkę nie są skomplikowane. 

UWAGA: Przy wyjeździe samochodem wymagana jest tzw. „zielona karta”. Trzeba wypełnić także deklarację celną na samochód. 

2. Zgłoszenia

Zgłoszenia na wyścig na stronie: https://velogrodno.by/marafon-susedzi/marafon-susedzi-2018#reg

Opłaty startowe dla zawodników z Polski i Litwy uzależnione są od terminu zgłoszenia. Zapłacicie na miejscu rublami białoruskimi lub złotówkami. W biurze zawodów będzie dedykowane stanowisko do obsługi zawodników spoza Białorusi

zgłoszenie min. 7 dni przed wyścigiem zgłoszenie mniej niż 7 dni przed wyścigiem
Półmaraton, Maraton

30 BYN / 50 PLN / 12 EUR

50 BYN / 100 PLN / 25 EUR

Półmaraton, Maraton – zawodnicy do lat 18 5 BYN / 10 PLN / 2,50 EUR 5 BYN / 10 PLN / 2,50 EUR
Mini 5 BYN / 10 PLN / 2,50 EUR 5 BYN / 10 PLN / 2,50 EUR
Mikro bezpłatnie bezpłatnie

UWAGA: Na wyścigu nie będą potrzebne numery startowe i chipy elektroniczne Maratonów Kresowych. Na miejscu otrzymacie jednorazowe numery startowe. Po raz pierwszy na wyścigu w Sopoćkiniach zostaną też zastosowane chipy elektroniczne. Otrzymacie je przed startem i zwrócicie po wyścigu. Kaucja nie będzie pobierana.

Ilość numerów startowych jest ograniczona. Może nie być możliwości zgłoszenia bezpośrednio przed startem. 

Zgłoszenia 7 dni przed wyścigiem PL + LT: Registration_PL_AND_LT_2018_07_15

 

3. Noclegi

Osoby, które chcą pojechać samochodem mogą skorzystać ze sprawdzonego przez nas, niedrogiego noclegu w Domu Studenckim Konserwatorium, adres: Grodno, ul. Janki Kupały 25. Jeśli ktoś chce skorzystać z tego noclegu prosimy o przesłanie na email: biuro@maratonykresowe.pl w terminie 7 dni przed wyścigiem (14.07.2018r.) informacji o ilości osób i dat noclegów. Koszt noclegu ok. 30zł.

Można także skorzystać z pola biwakowego nad Kanałem Augustowskim przy śluzie Dąbrówka, czyli w miejscu startu. Teren będzie chroniony i będzie zapewnione zaplecze sanitarne. Bardzo wielu zawodników z Białorusi korzysta z tej opcji. Zarówno przed wyścigiem, jak i w wieczór po wyścigu jest tam wesoło, gdyż rozbrzmiewają śpiew i dźwięk gitary.

 

4. Po wyścigu

 

WYNIKI

WYNIKI DRUŻYNOWE

Wyniki wyścigu są zaliczane do klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych.

 

GALERIA ZDJĘĆ MARKA KULIKOWSKIEGO

 


Film z jednej z poprzednich edycji wyścigu