Rozpoczynamy 14. sezon Maratonów Kresowych

Już jutro w białostockim lesie Pietrasze rozpoczniemy 14. sezon Maratonów Kresowych. Oczy cieszą pierwsze wiosenne kwiaty i budząca się po zimie przyroda. Zapowiada się piękna rywalizacja w międzynarodowym gronie. Swój udział zgłosili m.in. Sarunas Pacevicius, rekordzista w ilości zwycięstw na naszych imprezach, jego znakomity konkurent z Litwy Domas Manikas, który z sympatii do naszych imprez wpisał drużynę Maratony Kresowe 🙂 Nie pozostaje nam nic innego jak pomyśleć o strojach kolarskich w barwach MK. Zawodnikom z Litwy nie będzie łatwo wygrać na Pietraszach. Z polskich zawodników o zwycięstwo powalczy m.in. Piotr Kryński, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w kolarstwie górskim w kategoriach juniorskich i młodzieżowych.

Warunki do jazdy są znakomite, żeby nie powiedzieć idealne. Nie ma błota, kałuż. Po śniegu i opadach nie ma śladu. Trudno będzie ubrudzić nawet rower do zdjęć… A jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się, czy nie skracać tras ze względu na trudne warunki. Tak jak zapowiadaliśmy Maraton będzie miał do pokonania 3 rundy, Półmaraton – 2, FIT – 1. Główna runda liczy około 12 kilometrów i została oznakowana strzałkami FIOLETOWYMI. Mini tradycyjnie jedzie po strzałkach zielonych na żółtym tle.

Będziemy ścigać się w formule XCT, czyli jazda na czas MTB. Bardzo cieszymy się, że spotkamy się w tak licznym gronie. Aby impreza zamknęła się w rozsądnych ramach czasowych, bez wielu godzin oczekiwania na start lub końcowe wyniki, starty zaplanowaliśmy co 20 sekund. Jest to dość krótki odstęp czasowy. Na trasie będzie jednocześnie sporo zawodników o różnych umiejętnościach. Będzie sporo wyprzedzania. Wyprzedzających PROSIMY o szczególną ostrożność i ostrzeganie, jeśli szerokość trasy nie będzie pozwalała zachować bezpieczny dystans w czasie tego manewru. Wyprzedzanych prosimy o postawę FAIR PLAY i przepuszczanie szybszych zawodników. 

Wszystkich prosimy o ostrożność na trasie, szczególnie w miejscach oznaczonych wykrzyknikami. Las Pietrasze to popularne miejsce spacerowe, więc musimy uważać także na osoby postronne. 

Kolejność startów jest według numerów startowych, przy czym o 12:30 najpierw wystartują zawodnicy Maratonu, następnie Półmaratonu oraz FIT. Wcześniej o 11:30 rywalizować będą zawodnicy Mini. Jeśli zawodnik spóźni się na start, to rusza kolejny z listy. Spóźniony zawodnik będzie mógł wystartować później, ale tylko w ramach swojej grupy (Maraton, Półmaraton, FIT).

Życzymy Wam dużo radości z jazdy i satysfakcji z osiągniętych wyników. Do zobaczenia jutro na starcie!