Kalendarz imprez 2023 – aktualizacja

Piętnasty sezon Maratonów Kresowych zamierzamy rozpocząć 2 kwietnia w Białymstoku, zaś finał zaplanowaliśmy na 30 września w Siemiatyczach. Odwiedzimy dziesięć niezwykłych miejsc Polski Wschodniej, a także wyjedziemy na absolutnie wyjątkowy wyścig do Niemenczyna na Wileńszczyźnie, aby ścigać się nad legendarną Wilią. Możliwe są jeszcze zmiany w kalendarzu, więc zaglądajcie na naszą stronę internetową. Polecamy także śledzenie naszego profilu na FB. Numery startowe z sezonu 2022 zachowują ważność. Osoby startujące pierwszy raz otrzymają numery startowe bezpłatnie.

Ponownie będziemy łączyć wyścigi rowerowe z biegami Kresowe Trail. Będzie też dodatkowa klasyfikacja DUAL dla zawodników, którzy znajdą siły i odwagę, aby wystartować w obu konkurencjach. Program godzinowy imprez będzie podobny do tego z ubiegłego roku. Mogą się zdarzyć jednak zmiany ze względu na konfigurację tras. W ubiegłym sezonie w Niemenczynie i Janowie wyścig Mini odbywał się w paśmie czasowym z biegami. Podobnie będzie zapewne w tym roku. Całkowicie zmieniony program godzinowy będzie w Narewce ze względu na organizację biegowego Maratonu Żubra wraz z biegami Kresowe Trail. Prosimy o każdorazowe sprawdzanie programu godzinowego na stronie imprezy w której zamierzacie wziąć udział. 

Zapewne wielu zawodników ucieszy powrót po kilku latach przerwy do Wigierskiego Parku Narodowego. Wyścigi w latach 2018 i 2019 w posezonowych ankietach wygrywały w głosowaniu na najlepszą imprezę sezonu. Walory krajobrazowe i sportowe trasy powodują, że będzie to na pewno jeden z faworytów w podsumowaniu piętnastego sezonu.

Zwiększamy zniżkę przy jednoczesnej rejestracji na wiele wyścigów. Zachęcamy zatem do bardziej śmiałego planowania sezonu. Przypominamy, że przed zakończeniem rejestracji internetowej, możecie samodzielnie i bez opłat przenieść opłatę startową na inny termin. Podobnie jak w poprzednim sezonie, rejestracja  będzie się odbywać za pośrednictwem platformy dostartu.pl. Rejestracja internetowa będzie zamykana 3 dni przed wyścigiem. Dla tych, którzy zdecydują się dołączyć w ostatniej chwili, będzie możliwość rejestracji w dniu zawodów.

Z nowości regulaminowych mamy dobrą wiadomość dla zawodników dystansu FIT. W związku z tym, że wzrosła ilość uczestników na tym dystansie, stworzono po dodatkowej kategorii wiekowej zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Kategorie wiekowe staramy się dostosowywać do ilości uczestników. Nie powstaną nowe kategorie, jeśli w danym przedziale wiekowym nie ma wystarczającej ilości startujących.

Imprez z cyklu Maratony Kresowe będzie odrobinę mniej niż w poprzednich sezonach. Nie oznacza to, że będzie mniej kilometrów do ścigania. Mamy dla Was zupełną NOWOŚĆ! 20 sierpnia zapraszamy na Orient Gravel „Szlak Tatarski”. Podobnie jak inne tego typu imprezy, rywalizacja będzie miała charakter indywidualnego przejazdu rowerem, po trasie wyznaczonej za pomocą śladu gpx, bez wsparcia z zewnątrz. Do wyboru będą dwa dystanse 120 km dla wszystkich oraz 200 km dla zawodników z zacięciem ultra. Start będzie możliwy na dowolnym rowerze, także MTB. Zgodnie z nazwą, trasa będzie prowadziła przede wszystkim po drogach szutrowych na obszarze „polskiego Orientu”. Tereny wzdłuż granicy, które niektórzy pamiętają z wyścigów w Krynkach i Sokółce są niezwykle urokliwe, ale także pofałdowane. Będzie więc pięknie krajobrazowo. Dłuższe dystanse to także możliwość, aby pokazać Wam więcej na trasie „polskiego Orientu”. Dodatkową atrakcją na trasie może może być spotkanie dużego stada żubrów, które żyje na wolności na obszarze między Sokółką i Krynkami. Prosimy o wcześniejszą rejestrację na te zawody. Ilość miejsc jest ograniczona. Data zamknięcia zgłoszeń będzie ostateczna. Nie będą możliwe zapisy w ostatnim momencie, czy też w dniu zawodów. 

Cykl imprez “Maratony Kresowe” MTB i „Kresowe Trail” dla biegaczy

 1.  02.04.2023 – Białystok, województwo podlaskie 
 2. 22.04.2023 – Wasilków, województwo podlaskie
 3. 07.05.2023 – Tykocin, województwo podlaskie
 4. 21.05.2023 – Augustów, województwo podlaskie
 5. 04.06.2023 – Nemenčinė / Niemenczyn, Rejon Wileński, Litwa
 6. 18.06.2023 – Żmudź, województwo lubelskie
 7. 02.07.2023 – Supraśl, województwo podlaskie
 8. 23.07 .2023 – Janów (Gmina Chełm), województwo lubelskie
 9. 06.08.2023 – Narewka, województwo podlaskie
 10. 27.08.2023 – Michałowo, województwo podlaskie 
 11. 16.09.2023 – Krzywe (Gmina Suwałki), województwo podlaskie 
 12. 30.09.2023 – Siemiatycze, województwo podlaskie

Inne imprezy rowerowe organizowane przez Maratony Kresowe:

 • 19-20.08.2023 – Orient Gravel “Na Tatarskim Szlaku” – 120 km / 200 km

ps.

Aktualizacja. Tak, to już pewne, że sezon rozpoczniemy w Białystoku 2 kwietnia. Wprawdzie w konkursie, którego wyniki znajdziecie pod linkiem, nasza impreza nie zyskała uznania i wsparcia, ale jednak zorganizujemy imprezę przy wsparciu Miasta Białystok w innej formie. W ciągu najbliższych dni uruchomimy zgłoszenia na wszystkie imprezy.

Aktualizacja nr 2. Impreza w Wigierskim Parku Narodowym odbędzie się w sobotę 16 września. Taki termin został ostatecznie uzgodniony z WPN, aby była jak najmniejsza kolizja z ruchem turystycznym. Ponadto zostanie zmieniony PROGRAM imprezy. Przed południem odbędą się wyścigi rowerowe, a biegi wystartują o 12:30. Podobny rozkład dnia będzie obowiązywał także w Narewce.

10% bonusu dla drużyn! Do zbiorczej wpłaty do portfela drużyny dokonanej w sezonie 2023 dodajemy 10%! Następnie kwotę z bonusem przeliczamy na vouchery dla drużyny, którymi członkowie drużyny rozliczają opłaty startowe.