Olecko – 13.09.2020r.

Maratony Kresowe wystartują w Olecku w niedzielę 13 września. Będziemy się ścigać w niezwykle pięknym regionie położonym pomiędzy Mazurami i Suwalszczyzną, nazywanym Mazurami Garbatymi. Malowniczy krajobraz został ukształtowany przez lodowiec. Stąd tak charakterystyczne wzgórza morenowe, wśród których leżą jeziora. 

Miasto rozciąga się nad jeziorem o nazwie Oleckie Wielkie (pow. 227 ha, max gł. 45 m). Olecko jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolic – blisko stąd do innych miast regionu (Gołdap, Suwałki, Augustów, Ełk, Giżycko), jak i do przejść granicznych z Federacją Rosyjską (30km), czy Litwą (60km).

Oferta aktywnego wypoczynku w Olecku jest wyjątkowa. Zespół sportowo – rekreacyjny mieści się w zabytkowym parku, bezpośrednio przylegającym do brzegów jeziora Oleckiego Wielkiego, niespełna pięćset metrów od centrum miasta.

W skład zespołu wchodzą: korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej, boisko piłkarskie ze sztuczną murawą, stadion lekkoatletyczno-piłkarski, obozowisko, hala widowiskowo-sportowa z pływalnią „Lega”, plaża miejska, skate park, trasy biegowe w parku, w którym znajdują się ww obiekty oraz niemal 13 km trasa przyrodnicza wokół jeziora tzw. Wiewiórcza Ścieżka.

Korty tenisowe

Na terenie Parku Sportu i Rekreacji położonych jest siedem ogrodzonych kortów tenisowych z nawierzchnią ceglaną. Warto dodać, że korty mają sztuczne oświetlenie więc można rozgrywać turnieje tenisa nocą. Dla wygody tenisistów przy kortach znajduje się budynek z zapleczem socjalnym. Korty otoczone są wysokimi drzewami, osłaniającymi przed silnymi podmuchami wiatru oraz dającymi graczom wymarzony cień, w szczególności podczas letnich upałów.

Corocznie, od czerwca do września w każdą niedzielę rozgrywane są turnieje tenisowe dla wszystkich chętnych.

Boiska do siatkówki plażowej

Niemal naprzeciwko kortów tenisowych znajdują się dwa ogrodzone boiska do siatkówki plażowej. Można również rozgrywać w tym miejscu turnieje piłki nożnej plażowej ponieważ powierzchnia piasku wynosi 60×30 m. Co roku latem rozgrywane są m.in. ogólnopolskie turnieje o puchar Burmistrza Olecka z atrakcyjną pulą nagród.

Boisko piłkarskie ze sztuczną murawą

Kilkadziesiąt metrów za kortami tenisowymi zlokalizowane jest boisko piłkarskie ze sztuczną murawą najnowszej generacji o wymiarach 90 x 56 m. Zarządca – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji dysponuje przenośnymi bramkami różnych rozmiarów. Boisko jest ogrodzone, oświetlone, posiada trybuny na 186 miejsc.

Stadion lekkoatletyczno-piłkarski

Stadion Miejski jest częścią wybudowanego jeszcze przed II Wojną Światową kompleksu sportowego, który służył niemieckim olimpijczykom do przygotowań przed olimpiadą w 1936 r. w Berlinie. Obecnie olecki stadion posiada licencję Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

W skład stadionu lekkoatletyczno-piłkarskiego wchodzą:

boisko piłkarskie trawiaste 100×70 m,

– bieżnia sześciotorowa o długości 400 m, wykonana z tartanu najnowszej generacji (CONIPUR M) (6 torów wokół, 8 torów na prostej, odcinek 129 m z dwoma dodatkowymi torami na prostej,)

– tartanowe rozbiegi do skoku w dal i trójskoku, skoku wzwyż, skoku o tyczce, rzutu oszczepem, klatka do rzutu młotem i dyskiem, pchnięcia kulą.

Na terenie obiektu znajdują się trybuny z indywidualnymi fotelikami na 990 osób, w tym 370 pod trybuną krytą, budynek dla spikerów i sędziów.

Kilkanaście metrów od płyty boiska znajduje się budynek magazynowy na sprzęt sportowy. Cały obiekt jest ogrodzony i oświetlony. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olecku posiada sprzęt i urządzenia sportowe niezbędne do rozgrywania zawodów lekkoatletycznych na najwyższym poziomie. Do stadionu prowadzi droga dojazdowa z możliwością parkowania samochodów osobowych i autobusów.

Obozowisko

Na obozowisku znajdującym się obok stadionu, 30 metrów od plaży miejskiej

i 500 od centrum miasta jest miejsce na 60 namiotów. W budynku socjalnym z tarasem znajdują się łazienki, kuchnia ogólnodostępna dla gości, recepcja. Przygotowano również stałe miejsce do grillowania i miejsca na ognisko z ławkami.

Budynek i teren obozowiska dostępny jest dla osób niepełnosprawnych. Teren jest ogrodzony i oświetlony.

Obiekt posiada rekomendację MPR – Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo.

Na terenie obozowiska przygotowano również 5 stanowisk dla kamperów.

Hala widowiskowo-sportowa z pływalnią „Lega”

Każda zainteresowana sportem osoba może bez problemu znaleźć tu coś dla siebie. W obiekcie znajdują się m.in. pełnowymiarowe boiska do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, halowej piłki nożnej, sala fitness, sala do squasha, bieżnia zakończona piaskownicą do skoku w dal, niemal 15 m ścianka wspinaczkowa, siłownia, basen pływacki 25 m, basen rekreacyjny z atrakcyjnymi natryskami oraz zespół SPA.

Dla zregenerowania sił zapraszamy do skorzystania z kompleksowego SPA, w skład którego wchodzą: sauna sucha, sauna mokra, łaźnia parowa, grota solna, grota lodowa, kabina infrared, pomieszczenia do masażu, prysznice wrażeń, pomieszczenia do wypoczynku. Oferta kompleksu daje nam możliwość pełnego relaksu i regeneracji sił.

Plaża miejska

W Olecku uwagę turystów przykuwa przede wszystkim jezioro z unikalnym molo zakończonym wieżą. Zbudowano je nad jeziorem Oleckie Wielkie około 1930 roku.

Długość mola wynosi 36,5 metrów a wysokość wież „Skoczni” to niemal 7 m każda. Na terenie tego strzeżonego, miejskiego kąpieliska znajduje się m.in. wypożyczalnia sprzętu pływającego, baza Wodnego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego, piętrowy bar, zadaszone miejsce do wypoczynku, boisko do gry w siatkówkę, zaplecze sanitarne.

Siłownia plenerowa, plac zabaw, skatepark, tory do jazdy rowerem i na rolkach

W otoczeniu naturalnej zieleni, pomiędzy ulicami Letnią i Sembrzyckiego, usytuowano plac zabaw, skatepark, tory do jazdy na rowerach, tory do jazdy na rolkach, siłownię plenerową, piramidę linową i park linowy.

Wiewiórcza Ścieżka

Wiewiórcza Ścieżka – trasa dla pieszych i rowerzystów o długości niemal 13 km biegnie wokół linii brzegowej Jeziora Oleckiego Wielkiego. Nawierzchnia z kostki betonowej ułożona jest od popularnego pasażu spacerowego do plaży miejskiej „Skocznia”. Za kąpieliskiem trasa ma nawierzchnię utwardzoną drobnym żwirem, co sprzyja spacerom czy bieganiu. Wzdłuż trasy rozmieszczone są tablice dydaktyczno-informacyjne na temat okolicznej fauny i flory. W sąsiedztwie szlaku, na wzniesieniach, zlokalizowane są cztery tarasy widokowe, z których można podziwiać nadjeziorny krajobraz. Znaczna część ścieżki schowana jest w półcieniu tworzonym przez drzewa rosnące wzdłuż trasy.

Plaża miejska – „Szyjka”

Kąpielisko nazywane tak ze wzglądu na położenie przy zwężeniu jeziora, na południowym krańcu zbiornika. Jedna część plaży osłonięta jest wysoką, niemal 11 – metrową skarpą, co tworzy naturalny parawan. Pływający pomost wyznacza bezpieczne kąpielisko. Teren wyposażony został w ławki parkowe, wygodne leżaki betonowe z panelami z drewna, stojaki na rowery oraz elementy małej architektury, w tym grille. Dla wygody turystów i mieszkańców wybudowany został slip do wodowania małych jednostek pływających. W sąsiedztwie znajduje się parking oraz nowoczesna toaleta. Idąc w kierunku kąpieliska mijamy boiska do siatkówki plażowej.

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz bezpłatny mobilny przewodnik turystyczny „Olecko i okolice”. Aplikacja posiada wbudowaną bazę obiektów turystycznych i handlowo-usługowych, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z niej bez konieczności łączenia się z Internetem. Przewodnik turystyczny „Olecko i okolice” pozwoli każdemu odkryć najbliższe atrakcje turystyczne, dowiedzieć się o organizowanych wydarzeniach i imprezach, poznać okoliczne jeziora, malownicze szlaki turystyczne, zabytki i ciekawe miejsca.

Pobierz teraz na swoje urządzenie: http://mobilne.wm.pl/olecko